Největší tepelné čerpadlo v Evropě bere teplo z čistírny odpadních vod

DomůVytápění

Největší tepelné čerpadlo v Evropě bere teplo z čistírny odpadních vod

V Rakousku byla zahájena stavba jednoho z největších tepelných čerpadel v Evropě. Teplo zařízení čerpá z čistírny odpadních vod.

Města chtějí ušetřit za teplo. Na Moravě plánují geotermální vrty
ERÚ: Loňi byl spotřeba plynu v Česku nejnižší za posledních 8 let
ČEZ po sněžení evidoval až 5900 míst bez proudu
Spotřeba pohonných hmot loni v Česku meziročně vzrostla o 4,3 %

V Rakousku byla zahájena stavba jednoho z největších tepelných čerpadel v Evropě. Teplo zařízení čerpá z čistírny odpadních vod.

Vídeň zahájila stavbu jednoho z největších tepelných čerpadel v Evropě. Zařízení u odtoku z čistírny odpadních vod bude mít dokončení v roce 2027 výkon 110 megawattů a kapacitu na 112 tisíc domácností.

Podle informací budoucího provozovatele energii pro výrobu tepla zařízení získá z regionálních zdrojů. Spotřebu ze dvou třetin pokryje teplo vyčištěné odpadní vody z ČOV, zbylou třetinu dodá blízká dunajská vodní elektrárna Freudenau.

Vodu vypouštěnou z čistírny odpadních vod přečerpají čerpadla do tepelných výměníků, které odeberou asi 6°C teploty. Pomocí moderních technologií zařízení zakumuluje teplo na 90°C a energii zužitkuje v soustavě dálkového vytápění. Proud pro provoz do objektu doputuje díky nově zřízené kilometrové přípojce k hydroelektrárně.

Přechod na ekologické zdroje pro dálkové vytápění je pro rakouskou metropoli jedním z významným předpokladů pro naplnění aktualizované strategie, která definuje cíl klimatické neutrality napříč celým městem do roku 2040. Vídeňský klimaplán stanovuje nárůst významu dálkového tepla, do roku 2040 má pokrývat 56 % spotřeby tepla.

Nový zdroj tepla, do kterého město podle ředitele Wien Energie Karla Grubera investuje kolem 70 milionů eur, zvedne po dokončení podíl ekologického dálkového vytápění až o 14 %. Celkový výkon zařízení po spuštění plného provozu v roce 2027 má dosáhnout 110 megawattů.

Zdroj: eStav.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0