Čína letos plánuje rekordní přírůstky větrných a solárních elektráren

DomůEnergie

Čína letos plánuje rekordní přírůstky větrných a solárních elektráren

Čínský režim v roce 2022  plánuje instalovat rekordní množství větrných a solárních elektráren.

Ministr si myslí, že Vláda rozhodne o nejméně dvou nových jaderných blocích
Poptávka po tepelných čerpadlech roste o 150 %. Rychle objednejte
Čistý zisk ČEZ meziročně klesl o 43 % na 29,8 miliardy Kč
Svaz moderní energetiky přijal prvního zástupce tepelných čerpadel

Čínský režim v roce 2022  plánuje instalovat rekordní množství větrných a solárních elektráren. Největší znečišťovatel na světě se snaží splnit klimatické cíle a zároveň snížit svou energetickou závislost na zbytku světa. Zároveň však počítá s dalším rozvojem uhelné energetiky.

Čína v letošním roce přidá 140 GW výkonu obnovitelných zdrojů energie (OZE), uvedl Tao Ye, výzkumný pracovník Národní komise pro rozvoj a reformy, nejvyššího úřadu pro hospodářské plánování v zemi. To je více než zbytek světa v roce 2020 dohromady, uvádí údaje BloombergNEF.

Tato prognóza signalizuje, že Čína předbíhá svůj oficiální cíl v rozvoji OZE. Podle BloombergNEF chce Čína do roku 2030 dosáhnout instalovaného výkonu ve větrných a solárních elektrárnách ve výši 1 200 GW. Ke konci loňského roku přitom instalovaný výkon těchto zdrojů dosáhl 678 GW.

Instalovaný výkon solárních elektráren se letos v Číně zvýší o zhruba 70-75 GW a od roku 2023 jich bude instalováno 100 GW ročně, uvedl Tao na online fóru pořádaném Čínskou asociací fotovoltaického průmyslu. Nárůst domácího solárního trhu může pomoci snížit rizika pro čínské výrobce panelů poté, co USA zahájily obchodní šetření, zda neobcházejí cla, uvedl na fóru Wang Shijiang, hlavní tajemník CPIA.

Díky značné soběstačnosti Číny ve výrobě solárních panelů a větrných elektráren, hraje agresivní zavádění OZE také roli v úsilí země o zvýšení energetické bezpečnosti v době celosvětových otřesů na trhu s energetickými komoditami. Ze stejného důvodu země usiluje o rozvoj svého uhelného průmyslu a modernizovala, ale i vybudovala nové uhelné elektrárny.

„Naše tradiční energetika, ať už těžba uhlí nebo výroba elektřiny v uhelných elektrárnách, si udrží určitý růst a tempo růstu by mohlo být rychlejší než v minulých jednom až dvou letech,“ řekl Tao.

Zdroj: PrumyslovaEkologie.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1