Import zeleného vodíku do Evropy má být levnější než jeho domácí výroba

DomůEnergie

Import zeleného vodíku do Evropy má být levnější než jeho domácí výroba

Import zeleného vodíku do Evropy má být od roku 2024 levnější než jeho domácí výroba. Tvrzení vychází od neziskové organizace Rocky Mountain Institute

Větrná farma na moři vyrovnává německou energetickou síť
ČR nečerpala žádný plyn z Ruska, zásobníky jsou naplněny z 88 %
Gazpromu loni prudce klesl zisk, firma ruší dividendu
Benzin v Česku dál zdražuje, cena nafty v uplynulém týdnu stagnovala

Import zeleného vodíku do Evropy má být od roku 2024 levnější než jeho domácí výroba. Tvrzení vychází od neziskové organizace Rocky Mountain Institute (RMI), která se zabývá ochranou životního prostředí.

Zelený vodík dovážený do Evropy by měl být dle RMI v roce 2024 levnější než všechny druhy vodíku vyráběného na evropském kontinentu, a dodala, že dovážený zelený vodík by také mohl EU pomoci zbavit se závislosti na fosilních palivech – a zejména na ruském plynu.

Studie předpokládá, že cena dováženého zeleného vodíku se bude v roce 2024 pohybovat kolem 3,75 USD/kg a do roku 2030 se sníží na 2 USD/kg. Podle RMI by se cena vodíku z obnovitelných zdrojů vyráběného v tuzemsku do roku 2030 rovněž snížila přibližně na tuto úroveň, ale na počátku by nebyla konkurenceschopná s dováženým vodíkem a v roce 2024 by stála přibližně 4 USD/kg.

Dodala, že oba typy výroby zeleného vodíku by do roku 2030 nákladově podbízely modrý a dokonce i stávající výrobu šedého vodíku, a to kvůli vysokým cenám zemního plynu, kterým bude trvat roky, než se přizpůsobí nové situaci v oblasti dodávek způsobené ruskou válkou na Ukrajině. Jen přístav v Rotterdamu minulý týden na svých webových stránkách uvedl, že by do roku 2030 mohl dodávat až 4,6 milionu tun vodíku ročně.

Zelený levnější než modrý?

Na základě současných futures kontraktů na fosilní plyn a evropský uhlík v roce 2026 společnost RMI očekává, že výroba modrého vodíku bude v roce 2024 stát přibližně 4,60 USD/kg a do roku 2030 se sníží téměř o polovinu na 2,50 USD/kg, takže výroba zeleného vodíku z obnovitelných zdrojů by mohla být dokonce tou nejlevnější variantou. To podle neziskové organizace ilustruje, že modrý vodík – vyráběný ze zemního plynu se zachycováním a ukládáním uhlíku – nemá budoucnost už ani z ekonomického hlediska.

Nejdražší ze všeho by byla kvůli cenám uhlíku nová evropská výroba šedého vodíku, která by se snížila z dnešních 6,50 USD/kg na přibližně 5 USD/kg v roce 2024. Analýza vykresluje obraz nákladových tlaků, kterým čelí výrobci šedého a modrého H2. Ještě v roce 2021, tedy předtím, než do svých modelů zahrnula prudký nárůst cen zemního plynu, odhadovala IEA, že vyrovnané náklady na výrobu šedého a modrého vodíku budou činit maximálně 1,7 USD/kg, resp. 2 USD/kg. Tyto nákladové ceny jsou však s prudce rostoucími cenami plynu už zcela passé.

Významné je tvrzení RMI, že dovážený zelený vodík by mohl pomoci prolomit evropskou závislost na fosilních palivech – a tím i na ruském zemním plynu – tím, že by byl nasazen v energeticky náročných průmyslových odvětvích a nahradil šedý H2 používaný v odvětví hnojiv.

Zpráva dále uvádí, že zavedení zeleného vodíku v těchto odvětvích by mohlo sloužit jako odrazový můstek pro další využití vodíku v těžkém průmyslu a lodní dopravě, což by pomohlo snížit poptávku po zemním plynu o 76 % do roku 2030.

Zdroj:

Milan Matějíček
zdroj: Recharge

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1