České firmy nejsou na blackouty připravené. Chybí jim záložní zdroje

DomůFirmy

České firmy nejsou na blackouty připravené. Chybí jim záložní zdroje

České firmy nejsou na blackouty připravené. Chybí jim i záložní zdroje.

Info: Část slovenských domácností dostane levnější elektřinu
Šetří stát i firmy, ty hledají zdroje energie typu fotovoltaiky, bioplynu či hybridů
O dotace z programu Nová zelená úsporám Light zažádalo zatím 2265 lidí
Elektřina šest korun, plyn tři. Vláda stvrdila cenový strop

Blackout neboli totální výpadek dodávek energie. Tento pojem byl spojován zejména se zahraničními zeměmi. Nehrozí ale díky měnícímu se klimatu i v Česku?

Odborníci s blížícím se létem varují před rostoucím nebezpečím výpadků elektrické energie, a to i v České republice. Riziko roste se stoupající cenou energií a nestabilním geopolitickým vývojem. České podniky se přitom zatím tomuto problému příliš nevěnují. Téměř polovina z nich není na blackout vůbec připravena.

Ukázal to průzkum mezi čtyřmi stovkami podniků, který pro MF DNES provedla ČSOB v rámci indexu očekávání firem. Rozvodové sítě v České republice by přitom v příštích měsících mohly čelit zatěžkávací zkoušce. A případný blackout při současném nastavení firmy vydrží nejdéle několik málo hodin.

Z průzkumu vzešlo, že až devět z deseti firem a podnikatelů v České republice je alespoň částečně ohroženo blackoutem. V případě asi 55 procent dotázaných je toto ohrožení dokonce velmi vysoké.

„Třetina firem by krátký výpadek energie ustála. Jen desetina z nich ale uvedla, že je na úplný výpadek dodávek elektřiny přichystána,“ uvedl výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop s tím, že téměř polovina podniků není na blackout vůbec připravena.

Jen 40 % firem má zálohu v případě výpadku

Podle Pavla Prokopa z ČSOB mají jen zhruba dvě pětiny dotázaných podniků na výrobu elektrické energie záložní zdroje. Dalších asi třináct procent společností pak má alespoň partnera, který může v krajním případě po určitou dobu propůjčit záložní zdroj energie. Stále častěji pak čeští podnikatelé i firmy důvěřují i solárním panelům nebo tepelným čerpadlům.

„Máme solární panely na ohřev vody, ale třeba čerpadlo máme na elektřinu. Teď raději řešíme fotovoltaiku, a až ji budeme mít, tak to bude rozhodně lepší,“ okomentoval v průzkumu situaci živnostník Pavel Nýdrle.

V některých oborech jsou záložní zdroje energie samozřejmostí. Od počátku s nimi počítají například datová centra nebo firmy specializované na provoz internetových serverů. Například společnost vshosting~, která má na starosti přes 8 000 serverů českých i zahraničních internetových projektů, odhaduje, že by bez dodávek elektrické energie vydržela až dva týdny. To je více, než by vydržela většina nemocnic, které na rozdíl od spousty firem disponují záložními zdroji.

„Naše společnost nespoléhá jen na zásoby elektřiny ze sítě, ale v případě potřeby si ji dokáže vyrobit sama prostřednictvím dieselových agregátů. Mechanismus přepnutí provozu na diesel v případě výpadku elektřiny je velmi pečlivě nastaven a má i řadu pojistných mechanismů. Dokonce umožňuje i tankování generátorů za běhu,“ říká šéf firmy Damir Špoljarič.

Trhy s energiemi čelí v posledních měsících značnému náporu. Negativně se na tom podepsala ruská invaze na Ukrajinu, sucho, dozvuky pandemie covidu-19, nedostatečná výroba nebo velmi nízké zásoby energeticky důležitých komodit. „Co se týká blackoutu, není v současné Evropě otázkou zda, ale kdy nastane. Zdrojová připravenost se začíná vytrácet,“ okomentovala už loni na podzim situaci předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Letní měsíce jsou v zemích na severní polokouli obdobím, kdy obecně vrcholí spotřeba elektřiny. Experti však očekávají, že kvůli zrychlující se změně klimatu bude letošní rok z tohoto pohledu ještě náročnější. Podle týdeníku Focus ke kolísání stavu elektrické sítě v České republice negativně přispívá i Německo, které více spoléhá na větrné a solární elektrárny a už méně na uhelné, jaderné či plynové.

„V rámci společného trhu jsme jako Česká republika propojeni se státy Evropské unie. Pokud nastane nějaký systémový problém, může to zasáhnout i Česko,“ řekl MF DNES energetický konzultant Martin Apko. Podle Apka ale evropské země mají potřebné bezpečnostní standardy, a tedy pravděpodobnost masivního výpadku je poměrně nízká.

Větší rizika pozorují energetičtí odborníci v asijských zemích a v USA. Například Indii zasáhla mohutná vlna veder už na jaře, kdy země prožila nejteplejší březen za více než 100 let. Pokud by se situace dále zhoršovala, nemusejí tamní rozvodné sítě náraz spotřeby během léta ustát. Už nyní totiž poptávka po elektřině i kvůli častěji používaným klimatizacím dosáhla mnohaletých maxim.

Podle odborníků se ale podobné obtíže dají brzy očekávat i ve Spojených státech. Už na počátku května tam totiž na několik hodin selhalo hned šest texaských elektráren. V ohrožení blackoutů může být až deset amerických států, například Kalifornie.

Zdroj: iDnes.cz

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 2