ERÚ: Celková výroba elektřiny loni v Česku vzrostla o 4,2 % na 84,9 TWh

DomůEnergie

ERÚ: Celková výroba elektřiny loni v Česku vzrostla o 4,2 % na 84,9 TWh

Podle informací Energetického regulačního úřadu (ERÚ) rostla výroba elektřiny o 4,2 %, její spotřeba přesáhla již období před pandemií.

Česká skupina Sev.en koupila čtyři plynové elektrárny ve Velké Británii
Dotace na fotovoltaiku DNES nekončí. Další dotace startují na počátku září
Pouhé sledování spotřeby energií může firmám ušetřit miliony
Průzkum: Dvě třetiny Čechů spoří na energiích, méně vytápějí a svítí

Podle informací Energetického regulačního úřadu (ERÚ) rostla výroba elektřiny o 4,2 %, její spotřeba přesáhla již období před pandemií. Neplatilo to však pro část podnikové sféry.

Loňský rok přinesl nejen v Česku znatelné oživení ekonomiky, které bylo logicky spojené i s nárůstem poptávky po energetických zdrojích. Dle Energetického regulačního úřadu vzrostla v tuzemsku meziročně celková hrubá výroba elektřiny o 4,2 % a dosáhla 84,9 TWh. Za rekordní výší z období poslední konjuktury (88 TWh v roce 2018) nicméně stále zaostávala. Loňský růst výroby v Česku byl nejvíce tažen tepelnými elektrárnami, a to i přes pokračující pokles jejich celkového instalovaného výkonu. V menší míře přispěly k vyšší výrobě i jaderné elektrárny, jejichž produkce (30,7 TWh) se navzdory jarním odstávkám těsně přiblížila dosud nejvyšší hladině z roku 2013. Loňské oživení významu tepelných elektráren (využívajících v tuzemsku z více než čtyř pětin hnědé uhlí) bylo spíše vybočením z dlouhodobějšího trendu a nedokázalo zdaleka kompenzovat hluboké propady jejich produkce z let 2019 i 2020.

*) velmi vysoké napětí nad 52 kV

Efekt zotavování ekonomiky je ještě plastičtěji zachycen ve spotřebě elektrické energie. Ta v hrubém vyjádření loni činila 73,7 TWh a meziročně se zvýšila o 3,2 %. Mírně vyšším tempem vzrostla čistá spotřeba, jež nezahrnuje zejména vlastní technologickou spotřebu producentů při výrobě elektřiny a též ztráty v sítích provozovatelů při přenosu a distribuci – ty oproti roku 2020 znatelně klesly. Souhrnná spotřeba tuzemských odběratelů tak loni již lehce převýšila úroveň z období před nástupem pandemie. To platilo i o drtivé většině krajů, za úrovní z roku 2019 viditelně zaostávala spotřeba jen v Praze (o 4 %) a v krajích Moravskoslezském (o 7 %) a Karlovarském (o 3 %).

Podrobnější pohled ukazuje, že čistá spotřeba elektřiny se po nucených uzavírkách provozoven v dubnu a květnu 2020 propadla ve srovnání se shodným obdobím let 2017 až 2019 o desetinu, u velkoodběratelů dokonce o pětinu. Později se ale poměrně rychle navracela k normálu. Celkový vývoj byl ovšem rozostřen maloodběrateli z řad domácností, kteří odebírají dlouhodobě čtvrtinu celoroční spotřeby elektřiny, v topné sezoně dokonce až 30 %. Rychlé rozšíření práce z domova i distančního vzdělávání, opakovaná omezení stravovacích možností v restauracích, jakož i administrativní překážky spojené s cestováním do zahraničí představovaly klíčové faktory, jež v obou „pandemických letech“ posunuly spotřebu elektřiny v tuzemských domácnostech k rekordním hodnotám. Ve druhém čtvrtletí 2021 se navíc projevil dopad chladného počasí, neboť průměrná teplota vzduchu v dubnu i v květnu zaostala za dlouhodobým průměrem o více než 2,5 stupně.

Spotřeba elektřiny v podnicích byla loni významně ovlivněna nerovnoměrným vývojem v průmyslu, což je patrné v úhrnu za kategorii nejvýznamnějších velkoodběratelů v ekonomice. Zatímco v prvním čtvrtletí jejich spotřeba úroveň z let 2017 až 2019 mírně převyšovala, od července do října za ní o 6 % zaostávala. Klíčová odvětví zpracovatelského průmyslu stále intenzivněji sužoval nedostatek výrobních komponent, což podniky řešily i prodloužením celozávodních dovolených či krátkodobými odstávkami. V obtížně situaci se na konci loňského roku nacházeli také drobní podnikatelé. Ačkoli protipandemická opatření již byla relativně mírná, počet odpracovaných hodin u sebezaměstnaných osob stále ve většině odvětví služeb nedosáhl předkrizové úrovně, což se muselo odrazit i v nižší spotřebě energií.

Ani výraznější změny objemu výroby a spotřeby elektřiny během pandemických let nezměnily nic na faktu, že Česko zůstává dlouhodobě čistým vývozcem této komodity. Dle údajů ČSÚ dosáhlo loni kladné saldo zahraničního obchodu s elektřinou 11,3 TWh a oproti předchozímu roku vzrostlo více než o čtvrtinu. Při stagnaci dovozu k tomu přispěl takřka výhradně vyšší vývoz o 2,6 TWh. Obchod s elektřinou byl výrazně ovlivněn nebývalým růstem cen na světových trzích, k němuž došlo v druhé půli loňského roku. Přebytek zahraničního obchodu ČR s touto komoditou tak za celý rok 2021 vystoupal na rekordních 36 mld. Kč, tedy na čtyřnásobek hodnoty předchozího roku. Více než 80 % obratu obchodu s elektřinou realizuje Česko tradičně se sousedními státy, přebytkové saldo máme zejména s Německem a se Slovenskem.

Vedle dozvuků pandemických opatření a cenové akcelerace ovlivňovaly loni v Česku oblast elektroenergetiky i dlouhodobější strukturální vlivy související se snahou o snižování energetické náročnosti ekonomiky a s rozvojem obnovitelných zdrojů. Dlouhodobý pokles role uhlí jako dominantního paliva zrychlený v posledních letech se loni zastavil. Na hrubé výrobě elektřiny se uhlí v roce 2010 podílelo z 55 %, v roce 2021 jen ze 40 %. Za stejné období mírně rostl význam jaderného paliva (ze 33 % na 36 %) a o něco svižněji zemního plynu (z 1,2 % na 8,3 %). Posílila rovněž váha obnovitelných zdrojů energie (OZE) – z 8,3 % na 14,3 %.

Po boomu mezi lety 2007 až 2013 způsobeném hlavně rozvojem fotovoltaiky a zdrojů na bioplyn zůstává v posledních letech skladba OZE stabilní. Vodní, sluneční, bioplynové i biomasové zdroje mají zhruba stejné zastoupení. Přes mírný meziroční růst výroby elektřiny z OZE pozorovatelný od roku 2019, který byl způsoben zejména zvyšováním podílu vodní energie a biomasy, se navyšování podílu všech zdrojů OZE na celkové výrobě či tuzemské spotřebě elektřiny loni zastavilo.

Vzhledem k tomu, že tradiční způsoby výroby elektřiny jsou v České republice soustředěny pouze do několika krajů, v těch zbývajících roste relativní význam OZE. V Praze a v Libereckém kraji tak tyto zdroje v roce 2020 zajišťovaly více než 70 % celkové místní výroby elektřiny, nadpoloviční váhu měly i v krajích Jihomoravském, Královéhradeckém a Plzeňském a významnou roli hrály i na Zlínsku.

Bilance energetiky v EU

Pokles ekonomické aktivity v roce 2020 ovlivnil energetickou bilanci i v zemích EU – hrubá výroba elektřiny se v celé Unii meziročně snížila o 4,3 %. V Česku byl útlum výroby pátý nejhlubší ze zemí EU a blížil se např. propadu ve Francii (–6,9 %). Z významnějších ekonomik mírně vzrostl fyzický objem produkce jen v Nizozemsku (+1,8 %). Konečná spotřeba elektřiny v EU v roce 2020 poklesla analogicky o 3,9 %, nejvíce od roku 2009. Tuzemský pokles byl slabší (–2,6 %), a to jak díky mírnější redukci ve většině výrobních odvětví, tak vlivem svižnějšího růstu v spotřeby v domácnostech (+4,7 % oproti 1,1 % v EU). Nižší spotřeby ve vztahu k roku 2019 docílily domácnosti jen v Rakousku, v Chorvatsku a v některých severských státech. Nejvyšší růst si naopak připsaly domácnosti na Slovensku (7,7 %), což zde kontrastovalo s citelnějším útlumem spotřeby podniků v průmyslu či dopravě.

Zdroj: Statistikaamy.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1