Mění se pravidla pro připojování FVE do distribuční soustavy

DomůDomácnosti

Mění se pravidla pro připojování FVE do distribuční soustavy

Novela přináší několik zásadních změn pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) a také v oblasti jejich připojování do sítě.

Vláda se podle Síkely nechystá snižovat cenové stropy na energie
Podporu kvůli cenám energií bude moci čerpat více velkých firem
Velké firmy požadují na energetických kompenzacích více než 5,5 miliardy Kč
Zásoby plynu výrazně nižší než před rokem, zásobníky jsou plné z 48 %

Dne 24. ledna 2023 vstoupila v platnost novela energetického zákona, které se také nazývá „LEX OZE 1“.

Novela přináší několik zásadních změn pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) a také v oblasti jejich připojování do sítě.

Změny v případě uvedení výrobny do provozu

Energetický zákon už několik dní deklaruje výstavbu a provoz obnovitelných zdrojů o výkonu nad 1 MW jako veřejný zájem. Z hlediska stavebního jsou nově obnovitelné zdroje považovány za veřejnou technickou infrastrukturu.

Development a výstavba obnovitelných zdrojů se úspěšně rozbíhá. Přední expert na právo v oblasti OZE Luděk Šikola, partner AK DouchaŠikola Advokáti s.r.o. upozorňuje, že vedle energetického a stavebního zákona se změnila také pravidla provozování distribuční soustavy (PPDS) v případě uvedení výrobny do provozu:

„Proces připojení výrobny je nyní povinně dvoufázový. Začíná ověřovací fází a žádostí o umožnění provozu pro ověření technologie a souladu (UPOS). Pokud je žádost úplná, vydá provozovatel distribuční soustavy (PDS) do 30 dnů Souhlas s dočasným provozem. Na základě souhlasu je výrobce oprávněn provozovat výrobnu paralelně s distribuční soustavou na dobu určitou (až 12 měsíců),“ vysvětluje Luděk Šikola.

Výjimka pro výrobny do 100 kW

Druhou fázi připojení výrobny iniciuje výrobce žádostí o umožnění trvalého provozu. „Na základě této žádostí, doložení všech dokumentů, splnění podmínek smlouvy o připojení, PPDS a nařízení RfG vydá PDS Konečné provozní oznámení. Tím je dokončen proces prvního paralelního připojení výrobny k distribuční soustavě,“ dodává Luděk Šikola.

Pro úplnost je nutné připomenout, že výrobny do 100 kW žádají rovnou o umožnění trvalého provozu (UTP) výrobny v paralelním provozu s distribuční soustavou. Poté dostanou konečné provozní oznámení.

Zdroj: SolarniNovinky.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1