Roboti začínají stavět pozemní solární elektrárny

DomůFirmy

Roboti začínají stavět pozemní solární elektrárny

Americká firma Terabase Energy představila robotický systém, který umožní zefektivnit a zautomatizovat výstavbu velký pozemních fotovoltaických elektráren.

Na energie do konce roku až 5000 korun
PRE od září zlevní více než 700 tisícům odběratelů energie pod úroveň stropu
Paliva v Česku od minulého týdne opět zdražila
Dotace na fotovoltaiku DNES nekončí. Další dotace startují na počátku září

Americká firma Terabase Energy představila robotický systém, který umožní zefektivnit a zautomatizovat výstavbu velký pozemních fotovoltaických elektráren.

Systém zahrnuje montážní linku na místě stavby a software, který dokáže výrazně snížit instalační náklady a potřebný čas na stavbu.

Atributy nové technologie

Nová technologie pod názvem „Terafab“ je určena pro budování obrovských solárních farem s výkonem v desítkách až stovkách megawattů. Instalace panelů probíhá v místě stavby pomocí robota s ramenem, který solární panely usadí na místo a zapojí.

Společnost Terabase uvedla, že její Terafab technologie zdvojnásobí produktivitu práce oproti tradičním metodám instalace s využitím lidské síly. Systém nabízí vysokou propustnost, nepřetržitý provoz a modularitu, která umožňuje rychlý náběh a urychlení výstavby solárních instalací. Toto vše umožní výrazně snížit náklady a zkrátit čas potřebný na instalace projektů.

Navíc, technologie Terafab snižuje riziko fyzické bezpečnosti stavebních pracovníků tím, že eliminuje nutnost zvedání těžkých solárních panelů a ocelových konstrukcí, často za nepříznivých povětrnostních podmínek. Celý proces instalace probíhá díky využití automatizace na řízené montážní lince. Jednotlivé kroky řídí proprietární software.

Nová továrna

Společnost Terabase Energy při vývoji zařízení Terafab spolupracovala s vývojářskou společností Intersect Power, inženýrskou, dodavatelskou a stavební firmou Signal Energy, dodavatelem sledovacího hardwaru NEXtracker a výrobcem solárních panelů First Solar.

V minulém roce Terabase Energy v praxi otestovala funkčnost systému Terafab, když vybudovala 10 MW z celkem 400MW solární elektrárny v Texasu. Nyní se chystá na uvedení své technologie do komerčního provozu a další škálování.

Letos společnost oznámila slavnostní otevření výrobního závodu ve Woodlandu v Kalifornii. V továrně se v současné době vyrábí první gigawattová montážní linka s kapacitou pro výrobu více než 10 GW Terafabů ročně.  Komerční nasazení systému Terafab je plánováno na třetí čtvrtletí roku 2023.

„Naše partnerství se společností Terabase nejenže přináší pokročilou technologii instalace naší nové generace solárních modulů Series 7, ale také umožňuje systém recyklace obalů v uzavřeném cyklu,“ řekl Nick Strevel, viceprezident pro produkty společnosti First Solar. „Systém Terafab je dalším příkladem toho, jak mohou domácí americké inovace pomoci urychlit zavádění solárních technologií a umožnit tak dekarbonizační ambice naší země.“

Firma  Terabase Energy  je financována mimo jiné společností Breakthrough Energy Ventures, kterou založil Bill Gates, a také úzce spolupracuje se společností First Solar.

Zdroj: solarninovinky.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1