Konec cenových stropů na energie: Pro tisíce rodin to bude šok

DomůEnergie

Konec cenových stropů na energie: Pro tisíce rodin to bude šok

Vládou stanovené cenové stropy energií by měly skončit na konci roku. Tisícům domácností to může přinést cenový šok.

Vláda schválila úsporný tarif i odpuštění poplatků za OZE
Služby navázané na tankovací karty využívá stále více firem
MPO: V Česku je 1 266 nabíjecích stanic pro elektromobily
Supermarkety šetří: Úspornější mrazáky, čerpadla i fotovoltaika

Vládou stanovené cenové stropy energií by měly skončit na konci roku. Tisícům domácností to může přinést cenový šok. I když je dnes cena jinde, stále jsou rodiny s platnými kontrakty nad tímto stropem, varuje šéf ČEPS Martin Durčák.

Evropská komise vyzvala členské státy, aby do konce roku zrušily stropy na energie. V době, kdy se silová elektřina v Česku prodává za cenu kolem tří korun a strop je nastaven na šesti korunách za kWh, vypadá takové zrušení zdánlivě jako formalita. Jenže pro tisíce rodin by mohlo znamenat brutální šok.

„I kdybychom strop nezrušili a nechali ho být, většina obyvatel přejde na nové kontrakty, a strop je pak jen formálně nastavený. Základní otázka ale je, kolik lidí bude mít na konci letošního roku stále platný kontrakt. Tedy kontrakt, který uzavřeli třeba v půlce minulého roku na dva roky a mají ho třeba za osm korun. Letos je to zastropované na šest korun, ale kdyby strop skončil, oni by byli zase na osmi korunách,“ říká Durčák s tím, že se pravděpodobně bude jednat o malou množinu zákazníků s omezeným časovým dopadem.

Varuje také, že zatímco teď jsou ceny elektřiny levné, už za pár měsíců to platit nemusí.

Rozdíl v ceně mezi létem a zimou? Až sto euro

„Dostáváme se do období, kdy během léta budou ceny nízké a během podzimu a hlavně zimy a jara vysoké. Mezi zimou a létem budou na spotovém trhu velké rozdíly,“ říká Durčák s tím, že na tyto výkyvy je třeba se nachystat. „Může to být rozdíl klidně až 100 euro za megawatthodinu,“ dodává Durčák.

Pokud je tedy dnes průměrná cena 86 eur za MWh, například za sedm měsíců by to mohlo být třeba až 186 euro za MWh. To může být problém, ale i výhoda pro ty, kteří nakupují na spotovém trhu. Zatímco v Americe se takové výkyvy objevovaly, u nás tomu v minulosti tak nebylo. Rozdíl přichází s nástupem obnovitelných zdrojů.

V budoucnu by to mohlo představovat obchodní příležitost pro obchodní společnosti, které budou schopny koncentrovat většinu výroby na jarní a letní měsíce.

Vyrábím a dostanu zaplaceno

Právě ti, kteří nakupují za spotové ceny, teď v letních měsících mohou spoléhat na takzvané záporné ceny. To jsou hodiny, kdy výroba natolik převyšuje spotřebu, že se ceny na denním trhu dostávají do záporných hodnot.

Zdroj: Seznam Zprávy

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0