Češi před začátkem topné sezony řeší energie, preferují fixace

DomůObnovitelné zdroje

Češi před začátkem topné sezony řeší energie, preferují fixace

Češi začali před začátkem topné sezony více než dříve řešit ceny energií a nové smlouvy na dodávky elektřiny a plynu. Zájem o srovnání nabídek nyní vzrostl oproti letošnímu jaru dvojnásobně.

MPO: Elektřina v příštím roce odběratelům možná zdraží do 10 %
Víc než polovina lidí nedůvěřuje vládě v rozhodování o jaderné energetice
Každá druhá budova se starými oběhovými a cirkulačními čerpadly. Výměna uspoří až 80 % nákladů
Japonská firma v ČR investuje 19 miliard a staví nový závod na tepelná čerpadla

Češi začali před začátkem topné sezony více než dříve řešit ceny energií a nové smlouvy na dodávky elektřiny a plynu. Zájem o srovnání nabídek nyní vzrostl oproti letošnímu jaru dvojnásobně.

Spotřebitelé přitom stále častěji upřednostňují dlouhodobé kontrakty. Až čtyři pětiny lidí, kteří v posledních týdnech uzavírali novou smlouvu nebo měnili dodavatele energií, zvolili dlouhodobou fixaci, tedy smlouvu na dva až tři roky. Vyplývá to z dat portálu Ušetřeno.cz, který srovnává cenové nabídky energetických dodavatelů.

Dodavatelé energií v Česku během letošního roku postupně snižují ceny energií pod úroveň vládního cenového stropu. Průměrná obchodní cena elektřiny se podle indexu Ušetřeno.cz, který vychází z nabídek sedmi největších českých dodavatelů, od začátku tohoto roku snížila o téměř 23 procent z lednových 4912 Kč za megawatthodinu (MWh) na 3787 Kč bez DPH v srpnu.

„Nižší ceny především slouží k nalákání nových zákazníků,“ uvedl energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák. Na poslední zlevňování ovšem podle dat portálu začali spotřebitelé více reagovat než dříve. „Vidíme, že lidé po zkušenostech z minulého roku ceny energií před topnou sezonou aktivně řeší. Oproti březnu letošního roku se zájem o srovnání zdvojnásobil,“ podotkl Vrňák.

Zákazníci podle dat portálu stále více preferují dlouhodobé závazky, které jim zajišťují stabilní ceny po dobu smlouvy. V současné době je upřednostnily čtyři pětiny zákazníků, kteří uzavírali novou smlouvu. Většinou se jedná o fixace na dva až tři roky. Důvodem jsou podle portálu obavy z kolísavosti trhů s energiemi.

Kvůli růstu cen na velkoobchodních burzách česká vláda pro letošní rok stanovila cenové stropy na 5000 korun za MWh elektřiny bez DPH a 2500 korun za MWh plynu. Na začátku roku dodavatelé zpravidla nabízeli tyto ceny, postupně je ovšem snižují. V posledních týdnech představili nové nabídky například E.ON, innogy, Pražská energetika, ČEZ, Pražská plynárenská nebo MND. Nové nabídky chystají i další dodavatelé.

Zdroj: čtk

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0