Česko bude muset dovážet víc plynu

DomůDomácnosti

Česko bude muset dovážet víc plynu

Česko bude muset podle názoru energetických specialistů do budoucna dovážet víc plynu.

Náklady MHD na energie vzrostou o 1,5 miliardy Kč, hrozí zdražení jízdného
Miliarda na energetické úspory v obcích
Letos klesají ceny plynu, elektřiny a obilovin, zdražuje ropa
Zásobníky s plynem jsou plné z 86 %, pomáhá teplé počasí

Až o čtyři miliardy kubíků ročně bude muset Česko navýšit dovoz zemního plynu, aby jím nahradilo ve výrobě elektřiny a tepla končící uhlí. Plyn by ale měl dle plynárenského experta Vratislava Ludvíka zlevnit.

Jaké očekáváte ceny plynu pro příští rok? Na nizozemském obchodním uzlu TTF je roční kontrakt za 40 eur za megawatthodinu.

Půjde to níže, protože 40 eur je moc. Jde ale o to, přejít na dlouhodobé kontrakty a burzu mít jen jako doplněk.

Zvládla Evropa odklon od ruského plynu?

Ruský plyn jde teď částečně jen na Slovensko, do Maďarska a Rakouska. Zkapalněný ruský plyn nakupuje jen Španělsko.

Veškerý plyn z Ruska, který dříve představoval asi 140 miliard kubíků ročně, byl kromě asi osmi procent nahrazen novými instalacemi stanic na LNG. V této chvíli je nabídka a poptávka vyrovnaná. A protože se staví další terminály, směřuje to k převisu nabídky, což je moment, kdy může cena klesat.

Je ale rozdíl mezi Českem s Polskem a západní Evropou, protože ta se s výjimkou Německa už před dvaceti lety vyrovnala s uhlím. U nás a v Polsku je substituce uhlí nezbytná, takže budeme do budoucna potřebovat dvanáct miliard kubíků plynu ročně, pokud mají být plynem nahrazeny uhelné elektrárny, které mají regulační výkon, a teplárny.

EK tlačí na konec dovozu ruského plynu. Členským státům dá nové pravomoci

Loni byla v Česku spotřeba jen sedm a půl miliardy kubíků, budeme mít kde ten plyn navíc vzít?

Budeme. Důležitá věc ale jsou dlouhodobé kontrakty. Evropská komise asi před patnácti lety vydala takzvaný energetický balíček číslo tři. Říkal, že se musí oddělit vlastnictví potrubí a plynu. Takže vznikla skupina obchodníků a skupina dopravců plynu. Ale Komise s tím spojila i nedoporučení uzavírání dlouhodobých kontraktů.

To bylo nerozumné. Teprve krize, co přišla předloni, ukázala, že jsou nezbytným prvkem stability. Teď už se akceptují a mezi obchodníky a producenty hojně podepisují. ČEZ má v nizozemském Eemshavenu střednědobý kontrakt a všichni velcí obchodníci v Evropě už uzavřeli kontrakty na dovoz na dvacet pět až třicet let, čímž se do jisté míry předurčuje cena.

Kapacita LNG v Eemshavenu pro Česko jsou tři miliardy kubíků ročně do roku 2027. Není to málo?

V současné době ano. To, co v této chvíli potřebujeme, je získat polovinu, nebo aspoň třetinu kapacity připravovaného stacionárního terminálu v německém Stade. Kdybychom tam měli zásobník s velkou kapacitou, který by se dal průběžně doplňovat, bylo by to velice dobré.

Potřebujeme ještě další, je tady možnost, že bychom brali z Itálie, kde mají reverzní plynovody. Potřebujeme kontrakty na osm nebo devět miliard kubíků ročně a během dalších čtyř let je doplnit až na dvanáct miliard kubíků.

Zdroj: Novinky.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0