Novinky 2025: Hybridní systém plynového kotle a tepelného čerpadla

DomůVytápění

Novinky 2025: Hybridní systém plynového kotle a tepelného čerpadla

Veletrh ISH ve Franfurtu nad Mohanem zaměřený na technické zařízení budov představil významné inovace ve vytápění.

Termín pro výměnu kotle se opět blíží. Výhody plynu lze využít i bez přípojky
Lidé šetří plynem, u EG.D ze skupiny E.ON byla spotřeba nižší o 16 %
Dnes začíná příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light
Klesající ceny povolenek mohou snížit ceny energií i omezit investice

Veletrh ISH ve Frankfurtu nad Mohanem zaměřený na technické zařízení budov představil významné inovace ve vytápění.

V poslední době se objevily zavádějící informace o tzv. konci plynových kotlů. Faktem je, že od roku 2029 zřejmě vejdou v platnost přísnější požadavky na sezónní účinnost tepelné techniky. To ale rozhodně neznamená konec provozu plynových kotlů. Vznikne totiž prostor pro masivnější využívání tzv. hybridních systémů vytápění.

Právě tato novinka byla mj. k vidění na veletrhu ISH na stánku společnosti Thermona a od letoška je dostupná na trhu. Jde o ideální řešení pro nízko a středně energeticky náročné budovy a pro modernizace topných systémů s již instalovaným plynovým kotlem. Topný systém tvoří venkovní jednotka tepelného čerpadla airTHERM 10, vnitřní hydraulická jednotka inTHERM a plynový kondenzační kotel THERM 25 KD.

Hybridní systémy vytápění kombinují to nejlepší z technologie tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů. Přitom mají největší uživatelský i ekonomický přínos. „Tepelná čerpadla lze sice používat po celý rok, ale nejúčinněji pracují při vyšších venkovních teplotách. Kondenzační plynový kotel je naopak nejúčinnější, když je zima. S klesající venkovní teplotou je běžný topný systém s tepelným čerpadlem dohříván elektrickým kotlem ve vnitřní jednotce, a to výrazně prodražuje provoz,“ upozorňuje Michal Řezanina, marketingový specialista společnosti Thermona.

„Ovšem u hybridního systému vnitřní jednotka určí, kdy je tepelný výkon tepelného čerpadla nedostačující, a zapojí plynový kondenzační kotel, jehož náklady na energie jsou až třetinové při porovnání provozu elektrokotle ve vnitřní jednotce,“ dodává Michal Řezanina.

Další zajímavou inovací představenou na veletrhu, kterou Thermona plánuje uvést na trh na konci letošního třetího čtvrtletí, je tzv. fotovoltaická tepelná jednotka (THERM ELF 9/2). Sestava se skládá z tepelné jednotky a kombinovaného zásobníku teplé vody s přídavnou speciálně upravenou topnou vložkou.

„Spojení obou zařízení umožňuje sofistikované využití fotovoltaické energie v kombinaci s elektrickou energií ze sítě pro přednostní ohřev teplé vody a s možností využití přebytků solární energie pro vytápění,“ popisuje Michal Řezanina. „Sestava pracuje se stejnosměrným proudem vyrobeným ve fotovoltaických panelech, takže odpadá nutnost instalace solárního střídače, který převádí stejnosměrný proud na střídavý. Nevznikají tak energetické ztráty a minimalizují se investiční náklady,“ dodává Michal Řezanina s tím, že jde o optimální řešení do novostaveb a stávajících instalací s elektrokotlem do výkonu 9 kW.

Kromě hybridního systému a fotovoltaické jednotky představila Thermona ve Frankfurtu rovněž modernizovanou řadu plynových kondenzačních kotlů PREMIUM Condens. Novinkou je propracovaný displej s dotykovým panelem integrovaný do čelní plochy kotle. Vedle kombinace několika jazykových mutací uživatelům nabízí i možnost zobrazení parametrů v textové podobě přímo na kotli, stejně jako programové ladění topení i ohřevu teplé vody prostřednictvím časových programů bez externího termostatu. Novou řadu společnost uvede na trh na začátku roku 2026.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE