Chladivo v tepelných čerpadlech míří stále více k ekologickým standardům

DomůDomácnosti

Chladivo v tepelných čerpadlech míří stále více k ekologickým standardům

Chladivo v tepelných čerpadlech míří stále více k ekologickým standardům.

Ostravanům při hudbě bude teplo díky 16 kilometrům vrtů pro tepelná čerpadla k vytápění koncertní haly
Velká tepelná čerpadla budou v české energetice hrát zásadní roli
Woltair uvádí na trh vlastní tepelné čerpadlo s novou regulací i ovládáním
Japonská firma v ČR investuje 19 miliard a staví nový závod na tepelná čerpadla

Češi rekordně poptávají tepelná čerpadla, může za to zejména zákonná povinnost přechodu na ekologicky šetrné zdroje v roce 2022 a navíc i vývoj cen plynu a topení na trhu komodit. Nedílnou součástí čerpadel je chladivo, které spěje k přechodu na šetrné zdroje.

Cesta se tedy od uhlovodíků neustále posouvá. Na spotřebitele se potom vztahují zákonné povinnosti pravidelných revizí dle druhu TČ.

Funkce tepelného čerpadla s kompresorem spočívá v cyklické změně skupenství pracovní látky, chladiva, kondenzací páry na kapalinu a odpařením kapaliny na páru, která probíhá v uzavřeném pracovním okruhu. S touto změnou je spojeno odnímání a jímání skupenského tepla. Proces umožňují fyzikální a chemické vlastnosti chladiva. S ohledem na ochranu životního prostředí se ustupuje od chladiv obsahujících v jejich chemickém složení fluor, chlór, případně i brom a přechází se na chladiva blízká životnímu prostředí nebo se v něm i vyskytující.

Geneze chladiv a vliv na životní prostředí

Chladivo, které se v kompresorových zařízeních masově rozšířilo jako první, byl freon. Důvodem širokého rozšíření byla chemická stabilita, vhodné teploty odpařování a kondenzace při tlacích, které byly schopné dosáhnout běžné kompresory, kterým odolávaly i ostatní prvky pracovního okruhu, a to vše při příznivé ceně. Bohužel se ukázalo, že tyto látky poškozují ozónovou vrstvu kolem Země a také vyvolávají skleníkový efekt přispívající ke globálnímu oteplení. Proto byly pro ekologické hodnocení chladiv zavedeny dva parametry, a to ODP (ozone depletion potencial), určený jako relativní číslo udávající potenciál daného chladiva k poškozování ozónové vrstvy vzhledem k referenčnímu chladivu a GWP (global warming potencial), ukazatel vlivu daného chladiva na globální oteplování ve srovnání s vlivem plynu CO2.

Tyto parametry jsou legislativou sledovány a průběžně snižovány tak, aby docházelo k celosvětovému poklesu negativního vlivu chladiv. Proto jsou na trh uváděna tepelná čerpadla s novými chladivy, která průběžně zpřísňované požadavky legislativy plní. Mezi progresívní chladiva, se kterými se setkáváme u tepelných čerpadel, jsou nyní počítána především R32 a R290 (propan) a R744 (CO2). U větších zařízení může jít o R717 (čpavek).

Nově začíná být zařazena voda jako plně ekologické, dostupné a nehořlavé chladivo bez jakýchkoliv negativních důsledků na životní prostředí. Vzhledem k technickým obtížím se však začíná realizovat až nyní (říjen 2021), kdy jsou v polním testu první chladiče pro vzduchotechniku pracující s vodou jako chladivem.

Povinné kontroly a revize

S druhem chladiva těsně souvisí požadavek kontrol těsnosti chladicího okruhu prostřednictvím měření úniku chladiva. Hmotnostní limity, četnost kontrol případně i způsob jejich řešení jsou pro každé chladivo dány legislativně.

Na provoz tepelných čerpadel se vztahuje Nařízení (EU) č. 517/2014 o fluorovaných skleníkových plynech. Pokud zařízení spadá do povinnosti provádět „revize“, jedná se o kontrolu těsnosti zařízení prováděnou v souladu se směrnicí EU 517/2014, čl. 4. U menších instalací (rodinné domy apod.) je to většinou 1x ročně, u větších instalací jednou za 6 měsíců. Interval kontrol těsností lze ponížit na jednou za 24 měsíců a jednou za 12 měsíců v případě, že je instalován systém detekce úniků.

Koho se povinnost týká?

Každý výrobce zařízení má za povinnost uvádět obsah náplně zařízení a v technické dokumentaci popsat o jaký systém se jedná. Směrnice v tomto případě rozlišuje jednak množství a druh náplně a jednak typ zařízení na ne/hermeticky uzavřené zařízení.

Kompaktní tepelná čerpadla o menších výkonech zatím tedy splňují množstvím náplně do 5 tun ekvivalentu CO2 a podmínkou hermeticky uzavřeného zařízení, u nichž není nutné kontroly těsnosti provádět. Proti tomu se dá říct, že část klimatizací a tepelných čerpadel vzduch-voda, která jsou propojena chladivovým potrubím, tzn. split systém, těmto revizím podléhají, protože výše uvedené podmínky splňují, pouze v malých výkonech.

Kontrola a povinná evidence zařízení

Revize potom smí provádět certifikovaný revizní technik dle EU 2015/2067. Cena je určována individuálně dle velikosti zařízení a jeho umístění a bude se pravděpodobně pohybovat v řádu jednotek tisíc korun. Vždy je dobré, si u daného dodavatele zařízení při výběru ověřit, zda jeho zařízení těmto kontrolám podléhá a pokud ano, zda přímo on mi danou kontrolu je schopen v následujících letech zajistit.

Záznam o revizi se potom vpisuje do Evidenční knihy, za jejíž vedení a uchovávání odpovídá provozovatel zařízení. Evidenční kniha musí být uchovávána v místě provozu zařízení. Případné nedostatky zjištěné ČI MŽP jsou řešeny sankcemi dle zákona a pohybují se od 100 000,- až do 1 000 000,- Kč.

Zdroj:

TZB: https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/23093-tepelna-cerpadla-zakladni-informace
Veskom.cz: https://www.veskom.cz/aktuality/59/kontroly-tesnosti-u-tepelnych-cerpadel

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0