Přestože mají Češi ve srovnání se zeměmi v EU k elektromobilitě stále vlažný přístup, už dnes je v tuzemsku zaregistrováno přes 18 tisíc osobních vozů poháněných výhradně elektřinou.
Přestože mají Češi ve srovnání se zeměmi v EU k elektromobilitě stále vlažný přístup, už dnes je v tuzemsku zaregistrováno přes 18 tisíc osobních vozů poháněných výhradně elektřinou.
Jen v prvním pololetí 2023 se jejich počet zvýšil proti konci loňského roku o 29 % a o nákupu přemýšlejí další řidiči. Není tajemstvím, že za nejvýhodnější dobíjení je považováno právě to v domácím prostředí. Které aspekty je při budování elektronabíječky vhodné zvážit a jaké výhody domácnostem přinese?
V posledních letech se elektrická vozidla (EV) stala nejen trendem, ale i zásadním krokem směrem k udržitelnější a ekologičtější budoucnosti dopravy. „Když uvažujeme o nákupu elektrického automobilu, zohledňujeme nejen jeho technické parametry a výkon, ale i aspekty týkající se dobíjení. Dobíjení elektromobilů přímo v domácnostech představuje jednu z klíčových výhod elektrických vozidel a současně vyžaduje zvážení několika důležitých faktorů,“ vysvětluje Michal Kulig, ředitel společnosti Yello.
Domácí dobíjení – pohodlí a flexibilita
Jedním z hlavních důvodů, proč majitelé EV preferují domácí dobíjení, je pohodlí. Možnost připojit vozidlo k dobíječce přímo v domácím prostředí znamená, že nemusí hledat veřejné dobíjecí stanice. To je zvláště výhodné pro ty, kteří vozidlo používají hlavně pro každodenní dojíždění. Nicméně i v případě méně častého používání jde o nezanedbatelný aspekt.
„Pokud se dobíjecí stanice nachází doma, umožňuje provozovateli dobíjet elektromobil pohodlně a efektivně v době, kdy vůz není v provozu. Navíc odpadá nutnost trávit čas hledáním a opakovaným dojížděním na veřejné dobíjecí stanice,“ uvádí Michal Kulig a dále upozorňuje, že domácí nabíjení umožňuje dobíjet vozidlo ve chvíli, kdy je to nejvhodnější. Dobít ho lze v dobách, kdy je poptávka po elektřině nižší, a tudíž jsou platné levnější tarify.
Mnoho stávajících elektromobilistů navíc uvádí, že domácí dobíjení jim šetří čas a peníze, protože vozidlo jednoduše zaparkují doma, připojí a už neřeší nic jako vytížení veřejných dobíjecích stanic, čekání, než bude nabito, registraci, platby za každé nabití apod. Že se nemusí zastavovat u dobíjecí stanice na cestách, je zejména v rychlém tempu moderního života významné. Domácí nabíjení umožňuje udržovat vozidlo vždy s plnou nebo vysokou kapacitou baterie a vynaložit za nabíjení méně financí – díky dobíjení v nízkém tarifu nebo ve spolupráci s fotovoltaickou elektrárnou. Výhodné je to zejména pro ty, kteří bydlí v rodinných domech, avšak benefit není zapovězen ani domům bytovým.
Lepší cena elektřiny pro celou domácnost
K dalším významným výhodám dobíjení EV doma patří bezesporu cena. Dodavatelé energií totiž nabízejí speciální tarify pro dobíjení EV, které jsou často nižší než běžné tarify, což má pozitivní dopad na peněženky jejich provozovatelů. Navíc díky nim lze uspořit další peníze, protože nižší tarif za výhodnější cenu je možné používat i k provozu dalších spotřebičů v domácnosti. To znamená, že lze nejen významně ušetřit za nabíjení EV, ale i za celkovou spotřebu elektřiny v domácnosti. Elektromobilisté totiž získají výhodnou dvoutarifní sazbu D27d, ve které platí nízký tarif 8 hodin denně.
Přestože instalace kvalitní nabíjecí stanice (odborně wallboxu) vyžaduje počáteční investici, tento náklad se v dlouhodobém horizontu rozhodně vyplatí. Na rozdíl od veřejných dobíjecích stanic, kde se platí za každé dobití různá sazba, u domácí nabíječky mají její majitelé nad náklady za elektřinu stálou kontrolu. „Dobíjet EV běžnou domácí zásuvkou je pomalé, proto majitelé volí spíše nabíjecí stanice s větším výkonem. Wallbox je nainstalován pevně na zeď a umožňuje mnohem efektivnější a pohodlnější dobíjení,“ hodnotí Michal Kulig.
Komplexní řešení pro domácnosti i bytové domy
Nicméně i domácí dobíjecí stanice musí být instalovány správně a bezpečně, aby bylo zaručeno, že nabíjení bude funkční i cenově výhodné. Proto je vhodné se obrátit na odborníky, kteří s instalací pomohou. „V případě domácího dobíjení EV jsme ve spolupráci s naší mateřskou společností Pražská energetika (PRE) připravili kompletní řešení dobíjení na míru domu. A je jedno, zda jde o rodinný, nebo bytový dům. V prvním kroku si naši technici se zájemcem o wallbox sjednají schůzku, vyberou vhodnou dobíjecí stanici a provedou obhlídku místa, kde bude vozidlo nabíjeno. Této službě říkáme Home-check,“ vysvětluje Michal Kulig.
Na základě obhlídky je zpracován návrh způsobu instalace nabíjecí stanice přesně podle představ elektromobilisty, obsahující řešení, detailní cenovou nabídku, způsob, jakým bude stanice instalována, možnosti financován či získání dotace. Home-check stojí 4 235 Kč vč. DPH a v případě, že bude instalace realizována společností PRE, je tato služba zdarma.
Společnost PRE má přitom řešení nejen domácího, ale i veřejného dobíjení. Pro vlastníky bytů v bytových domech (SVJ) nabízí individuální řešení dobíjení pro elektromobily, nabíjet tak mohou všichni obyvatelé bytového domu.
Zdroj: Yello energy
KOMENTÁŘE