Energetické chudobě lze čelit i chytrou decentralizací zdrojů vytápění. V případě bytových domů to potvrzují energetická sdružení a tuzemští specialisté na energetiku.
Obyvatel České republiky, kteří si nemohou dovolit dostatečně topit, dluží na energiích či za ně utratí víc než dvě pětiny svého čistého příjmu, v Česku přibývá. Zatímco v roce 2020 jich bylo asi 770 tisíc, loni už 1,3 milionu, uvádí zpráva Powerty Watch 2024. Česko tápe jak situaci řešit, namísto sociální podpory lze dle odborníků uvažovat i o pře-nastavení zdrojů vytápění a energie, přinejmenším u bytových domů, v kterých v Česku bydlí více než polovina populace.
Studie Powerty Watch sleduje v jednotlivých zemích výskyt chudoby a vyloučení a dopady sociální politiky, podle toho pak připravuje svá doporučení. Česká zpráva shrnuje výsledky domácích analýz a studií od loňského podzimu.
„Můžeme konstatovat, že se každý rok situace zhoršuje. Chtěli jsme upozornit na to, že data jsou alarmující. Stále více lidí zůstává bez tepla a světla. Zadlužují se, v předlužených rodinách jsou děti. Je těžké pomoci, protože nefunguje dávkový systém, zabydlování, lidé se točí v azylových domech,“ uvedla jedna ze spoluautorů zprávy Iva Kuchyňková z Charity ČR.
Možný souboj s energo chudobou nepředstavuje jen systémová (neekonomická) řešení subvencí a podpory státu lidem zasaženým tímto problémem, ale dle asociace AVTČ (Asociace pro využití tepelných čerpadel), lze pomoci využitím decentralizovaných zdrojů vytápění.
Přes 54 % českých domácností se může odpojit od teplárny
Příliš se neví o možnosti pro panelové či bytové domy, které jsou desítky let od své stavby napojené na centrální dálkové teplo, změnit původní staré zdroje napojení na velké městské teplárny, jinými decentralizovanými zdroji. V nastavení mysli obyvatel, SVJ, bytových družstev a domů nefunguje stále otevření očí a přemýšlení o přechod na jiný zdroj – viz. kombinace např. solární panely na domy, kaskáda tepelných čerpadel, malé vlastní plyn. kotelny.
Podle odborníků na energetiku za tím stojí nízké povědomí o možnosti odpojit bytový dům od teplárny a přejít například na vytápění kombinující řešení se solárními panely a tepelnými čerpadly. „Toto povědomí je mezi majiteli bytů stále relativně nízké. Důvodem bývá nedostatečná informovanost, obavy z technické složitosti, nebo nejasnosti ohledně ekonomické výhodnosti tohoto řešení,“ uvádí ve svém článku dodavatel decentralizovaných zdrojů vytápění, společnost AC Heating.
Platbu za ohřev vody lze decentralizací rychle snížit o 30 % a více
Modelový příklad od zástupců AVTČ: Obyvatelé jednoho bytového domu v Praze – Lužinách platili za dálkové teplo 650 Kč/GJ a za ohřev vody 705 Kč/GJ, což v součtu znamenalo roční náklady na vytápění a ohřev vody téměř 900 000 Kč pro 71 bytů.
Od července 2020, kdy byl dům kompletně odpojen od teplárny, do konce roku 2023, činily celkové náklady na výrobu tepla 1 582 245 Kč. Tepelná čerpadla vyprodukovala během této doby 3 913,30 GJ tepla, což znamená průměrné náklady na 1 GJ tepla ve výši 405 Kč.
Zdroj: Powerty Watch 2024, CZ média, energetická sdružení v ČR
KOMENTÁŘE