Energetický regulační úřad (ERÚ) v posledních týdnech zaznamenal desítky stížností na podvodné obchodníky s energiemi, takzvané energošmejdy.
Energetický regulační úřad (ERÚ) v posledních týdnech zaznamenal desítky stížností na podvodné obchodníky s energiemi, takzvané energošmejdy.
Spotřebitelé úřad upozorňují mimo jiné na porušování zákazu podomního prodeje nebo na nepravdivé či klamavé informování ze strany obchodníků. Zprostředkovatelé energií se musí od poloviny loňského roku registrovat na ERÚ. O registraci požádalo přes 800 právnických nebo fyzických osob, ERÚ jich do registru zapsal 626. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
V druhém pololetí loňského roku stížností na nekalé praktiky zprostředkovatelů výrazně ubylo, v posledních týdnech jich ale úřad zaznamenal několik desítek.
„Počet stížností je zatím podstatně nižší, než tomu bylo v kritických letech 2018 až 2021, kdy energošmejdi útočili na spotřebitele nabídkou energetických aukcí. Vzrůstající trend ale napovídá tomu, že se po loňském útlumu nepoctiví zprostředkovatelé vracejí na scénu,“ uvedl člen Rady ERÚ Ladislav Havel.
Úřad radí lidem, aby si nejprve v registru ERÚ ověřili totožnost obchodníka. Pokud zprostředkovatel v registru není, o registraci buď nepožádal nebo má problémy s jejím udělením. Takovým obchodníkům by lidé neměli poskytovat žádné údaje ze stávajících smluv s dodavateli a rozhodně by s nimi neměli podepisovat smlouvy nové.
ERÚ do registru dosud zapsal 626 z více než 800 právnických a fyzických osob, které o to požádaly. U 19 registraci pravomocně zamítl. U dalších 150 žadatelů proces zatím neskončil, mnohé z těchto žádostí zamítl, rozhodnutí ale zatím není pravomocné.
V současné době si lidé na zprostředkovatele podle ERÚ stěžují především kvůli porušování zákazu podomního prodeje, uvádění nepravdivých či klamavých informací. Podvodní obchodníci používají také nekalé obchodní praktiky, například když lidem vnucují smlouvy s novým dodavatelem, které vydávají za formulář, jenž je nutné podepsat kvůli zastropování cen.
„Výjimečná nejsou ani podání mířená na nepřiměřeně vysoký poplatek za zprostředkování nebo na to, že tuto činnost vykonávají zprostředkovatelé bez povinné registrace,“ dodal ERÚ.
Zdroj: CeskeNoviny.cz
KOMENTÁŘE