EU chce nahradit ruský plyn biometanem a zdvojnásobit čerpadla

DomůDomácnosti

EU chce nahradit ruský plyn biometanem a zdvojnásobit čerpadla

EU chce navýšit dovoz plynu a plynných energetických produktů ze zemí jiných než Rusko, navýšit cíl pro výrobu biometanu ze 170 na 350 TWh ročně a podpořit výrobu a dovoz obnovitelného vodíku.

Agrivolt chce na Náchodsku postavit solární elektrárnu, místní jsou proti
Větrná farma na moři vyrovnává německou energetickou síť
Chaty se stávají místem pro žití, ohřejte je s tepelným čerpadlem a FVE
Zákazníci čekají na montáže solárních panelů měsíce, i u ČEZu

V plánech Evropské unie (EU) je navýšení dovozu plynu a plynných energetických produktů ze zemí jiných než Rusko, navýšit cíl pro výrobu biometanu ze 170 na 350 TWh ročně a podpořit výrobu a dovoz obnovitelného vodíku.

Mimo jiné plánuje také navýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a zdvojnásobit tempo nasazování tepelných čerpadel.

Evropská komise minulý týden zveřejnila plán nazvaný REPowerEU, který má pomoci Evropě diverzifikovat zdroje energie v reakci na válku na Ukrajině. Dokument, který prozatím není právně závazný, stanovuje, jakými zdroji a v jaké míře hodlá EU nahradit zemní plyn pocházející z Ruska. Velmi ambiciózní je plán pro navýšení biometanu a obnovitelného vodíku. EU jako celek má v roce 2030 vyprodukovat 350 TWh biometanu (v roce 2020 byla výroba na úrovni 32 TWh) a vyrobit či importovat 20 milionů tun vodíku (navýšení z cíle 5,6 obsaženého ve Fit for 55).

Jak uvedl server Bioenergy News, Evropská bioplynová asociace prohlásila, že Evropa je na cíl 350 TWh připravena a vyzvala k zahrnutí tohoto cíle do přepracované verze směrnice o obnovitelných zdrojích energie (RED II):

„K realizaci opatření uvedených v návrhu bude nutná úzká spolupráce mezi Evropskou komisí, členskými státy a hodnotovým řetězcem biometanu. Cílová hodnota biometanu představuje více než 20 % současného dovozu plynu do EU z Ruska. Do roku 2050 se tento potenciál může ztrojnásobit, tedy vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt 30-50 % budoucí poptávky po plynu v EU,“ uvedl Harmen Dekker, ředitel bioplynové asociace.

Plán rovněž uvádí řadu opatření, která mají reagovat na rostoucí ceny energií v Evropě a doplnit zásoby plynu na příští zimu. Evropa se již několik měsíců potýká s výrazně zvýšenými cenami energií a nejistota ohledně dodávek tento problém ještě zhoršuje. REPowerEU bude diverzifikovat dodávky plynu, urychlí zavádění obnovitelných plynů a nahradí plyn při vytápění a při výrobě elektřiny.

Evropská unie tradičně importuje zhruba 45 % dováženého zemního plynu z Ruska, 24 % z Norska a následně 13 % z Alžírska. Menší objemy jsou poté dováženy z Kataru a USA, avšak dodávky zkapalněného plynu se v posledních měsících drží na vysokých hodnotách.

 

Zdroj: oEnergetice.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0