V možnostech zavádění obnovitelných zdrojů se objevila novinka. Fotovoltaické tašky, které vyrábějí elektřinu, dorazily do Česka. Jsou dražší, zato méně nápadné.
V možnostech zavádění obnovitelných zdrojů se objevila novinka. Fotovoltaické tašky, které vyrábějí elektřinu, dorazily do Česka. Jsou dražší, zato méně nápadné.
Fotovoltaické tašky zapuštěné přímo do střešní krytiny jsou pro laika téměř neviditelné. Nepotřebují konstrukci, takže nezatěžují střechu, a hodí se i do památkových zón. Elektřiny přitom vyrobí na plochu stejně jako fotovoltaické panely. Nevýhodou je, že jsou zhruba o patnáct procent dražší.
S rostoucími cenami energií roste zájem o všechny výrobky, díky nimž se dá na elektřině ušetřit. Nemluvě o těch, které lidem poskytnou určitou soběstačnost. I proto jsou montážní firmy zaměřené na fotovoltaické panely zahlcené na půl roku dopředu.
Jenže co když má člověk dům například v památkově chráněné zóně, kde mu nevzhlednou konstrukci s panely na střeše památkáři neodvolí? Nebo má chalupu ve venkovském stylu a klasické solární panely se na ni nehodí? Nebo prostě střecha domu není na těžké solární konstrukce uzpůsobená?
I na českém trhu už je novinka, s níž tyhle problémy odpadají. Jsou to fotovoltaické panely integrované přímo do střešní krytiny, například do tašek nebo střešních plechů. Jsou tak nenápadné, že netrénované oko laika vůbec nepozná, že střecha je schopná vyrábět elektřinu. Panely jsou totiž položené v jedné rovině s taškami.
Obejdou se bez konstrukce
Fotovoltaické tašky se teprve loni dostaly do Evropy. Přesto jsou už nyní na českém trhu dostupné se stejnou účinností na metr čtvereční jako běžné fotovoltaické panely. Redakce Ekonews oslovila několik výrobců fotovoltaických tašek, přičemž jedním z nich je firma Lindab, která se zaměřuje hlavně na střechy z plechu.
„Celková cena závisí na typu střechy, barvě, povrchové úpravě a podílu aktivní fotovoltaické plochy střechy. Cena základního integrovaného panelu o výkonu 110 Wp je 4870 korun bez DPH,“ říká Petr Matoušek, produktový manažer společnosti Lindab Solar Roof.
Společnost Wienerberger, která se solárními střechami soutěží v E.ON Energy Globe Award, konkrétní cenu zatím uvádět nechce. „Veškeré ceny budou zveřejněny po uvedení produktu na český trh. Co ale můžeme prozradit, je, že cena bude zajímavá i přes vyšší náklady spojené s výrobou v Evropě. Díky jejich integraci do střešního pláště není nutné využití plného počtu tašek na celé střeše. Zároveň lze od jejich ceny také odečíst cenu nosné konstrukce klasických běžných nadstřešních fotovoltaických panelů,“ uvádí Petr Pilař z firmy Wienerberger.
Na fotovoltaické tašky se vztahují státní dotace z programu Zelená úsporám, stejně jako je tomu u klasických panelů. Jak ale zástupci firem říkají, hlavní výhodou integrovaných tašek je jejich kompaktnost.
Zdroj: Ekonews.cz
KOMENTÁŘE