Fotovoltaika a tepelné čerpadlo – hodí se k sobě?

DomůObnovitelné zdroje

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo – hodí se k sobě?

Podle zkušeností prodejců tepelných čerpadel (TČ) a fotovoltaických systémů (FVE) roste v poslední době zájem o kombinaci těchto systémů.

Solární elektrárny vyrobily letos v létě 12,2 % z celkové produkce elektřiny v EU
Mění se pravidla pro připojování FVE do distribuční soustavy
Extrémní teploty škodí výkonu fotovoltaických elektráren
Jaké dotace mohou podnikatelé využít, aby ušetřili za energie?

Podle zkušeností prodejců tepelných čerpadel (TČ) a fotovoltaických systémů (FVE) roste v poslední době zájem o kombinaci těchto systémů.

Ty si totiž vzájemně vůbec nepřekáží; naopak mohou společně ušetřit majiteli nemovitosti nejen energii, ale především peníze. Je ovšem potřeba vědět, co lze od kombinovaného systému očekávat.

Nad eventuálními výhodami či naopak nedostatky pořízení jak tepelného čerpadla, tak fotovoltaiky se zamýšlí nejeden majitel rodinného domu. Zda se mu takové spojení ale skutečně vyplatí a tato dvojice systémů mu pomůže opravdu výrazně ušetřit a tím se – když už nic jiného – zaplatit, to záleží na konkrétní situaci rodinného domu. Na jeho tepelné ztrátě, na dosavadním způsobu vytápění, na energetické náročnosti a zvyklostech jeho obyvatel atd.

Kombinaci tepelného čerpadla s fotovoltaikou bývá někdy mylně vytýkáno, že nedává smysl, neboť se se svou funkcí vzájemně nepotkávají. Fotovoltaika získává nejvíce energie v horkých letních dnech a tepelné čerpadlo topí v zimě. To ale také není pointa. Hlavním principem je to, že se tyto systémy vzájemně doplňují a pomáhají šetřit energii po celý rok. Přičemž ani ono tzv. „nepotkávání se“ nemusí platit.

Chytré instalace

Úspory energie lze zaznamenat už při nejjednodušší instalaci, kdy tepelné čerpadlo a fotovoltaický systém tzv. „o sobě neví“, protože k jejich souběhu dochází minimálně v přechodných obdobích na jaře a na podzim. A nejde o úspory ledajaké. „Kombinací těchto dvou technologií energii získanou fotovoltaikou znásobíme asi čtyřikrát až pětkrát. Tedy když fotovoltaika vyrobí 1 kW tepla, čerpadlo ho znásobí přibližně na 4–5 kW,“ říká Vojtěch Janoušek ze společnosti Acond. Pokud domácnost používá tepelné čerpadlo i v letních měsících k chlazení interiéru, pak díky energii z panelů pracuje čerpadlo prakticky zadarmo.

Opravdu zajímavé je ale zkombinování těchto dvou systémů prostřednictvím „chytrých“ instalací, kdy si spolu FVE a TČ vyměňují informace a řídicí systém například reguluje výkon tepelného čerpadla podle aktuální výroby elektřiny tak, aby se nespotřebovávala elektřina ze sítě. Ta je pak odebírána pouze v momentě, kdy už jiná možnost není.

„Opravdu ‚chytré‘ instalace však dokáží ještě více a řídí chod tepelného čerpadla nejenom podle aktuální výroby elektřiny, ale také podle předpovědi počasí s cílem minimalizovat odběr elektřiny ze sítě, a tedy šetřit. Tyto řídicí systémy jsou nadřazené řídicím systémům střídače a tepelného čerpadla. Buď jsou to samostatná PLC (mikropočítače) jako součást FVE systému, nebo řídicí systém běží v cloudu a data o stavu se sbírají a řídicí pokyny zasílají přes speciální zařízení (gateway) umístěné a propojené datově se střídačem, tepelným čerpadlem anebo wall boxem,“ vysvětluje Michal Priputen ze společnosti Persola.

Kromě úspory dodávky ze sítě skýtá podle něj akumulační schopnost tepelného systému s tepelným čerpadlem potenciální flexibilitu pro potřeby energetické sítě, a tedy i přidanou finanční hodnotu pro zákazníky.

„Je nutné poznamenat, že tepelných čerpadel, která mají otevřený řídicí systém pro komunikaci s jinými řídicími systémy, je zatím málo, nicméně masivní rozvoj HEMS (Home Energy Management Systémů) v zahraničí vede i výrobce tepelných čerpadel k tomu, aby taková čerpadla vyráběli,“ upozorňuje.

Kdy opravdu pomohou ušetřit

Při posuzování ekonomické výhodnosti instalace systému kombinujícího tepelné čerpadlo a fotovoltaiku je nutné brát v potaz, s čím je tento systém porovnáván. Například, pokud jde o rodinný dům, v němž se topí pevnými palivy, tedy dřevem či uhlím, pak se pořízení nového systému s nejvyšší pravděpodobností nevyplatí. Význam bude mít patrně pouze pořízení FVE, která může kotel na tuhá paliva dobře zastoupit v letních měsících při ohřívání vody. Pořízení tepelného čerpadla by dávalo smysl pouze v případě, že se majitelé budou ohlížet po pohodlnějším způsobu vytápění.

Zdroj: Novinky.cz

 

 

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1