Horní nádrž Dlouhých strání dostane nátěr s UV filtrem

DomůEnergie

Horní nádrž Dlouhých strání dostane nátěr s UV filtrem

Elektrárna Dlouhé získá v rámci technologické operace nátěr svahů nádrže speciální ochrannou hmotou s UV filtrem.

Occidental plánuje největší zařízení na odsávání CO2 z ovzduší
Stát žádá o licenci na obchodování s energií pro Prisko
KOZE: Nové dotace na obnovitelné zdroje energií jsou diskriminační
Plzeňská ŠKODA JS už není na sankčním seznamu USA

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytne neobvyklá příležitost sledovat unikátní technologickou operaci, při níž bude odborná firma natírat svahy nádrže speciální hmotou s UV filtrem.

„Takzvaný mastix ochrání plochu vystavenou extrémním povětrnostním vlivům před ultrafialovým zářením ze žhavého letního slunce i před zimními mrazy. Práce jsou součástí letošních více než 400milionových investic, které zajistí bezpečný provoz elektrárny v dalších letech,“ říká mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Dvoumilimetrová vrstva mastixu neboli ochranného asfaltového nátěru asfaltobetonového těsnění vodních nádrží odráží tepelnou energii ze slunce a tím zvyšuje UV ochranu nádrže před slunečními paprsky. Laicky řečeno jde o podobný princip jako nanášení krému s vysokým UV faktorem na lidské tělo.

Proces obstará speciální stroj zavěšený na lanech navijáku, který bude popojíždět po komunikaci na koruně horní nádrže a nanášet nátěr odspodu ze dna nádrže směrem k její koruně. „Nanášení mastixu na asfaltobeton zajistí trysky, které budou hmotu stříkat na gumovou přítlačnou lištu finišeru. Ta ji rovnoměrně rozprostře na těsnění svahů,“ vysvětluje šéf elektrárny Ludvík Štrobl a dodává, že v místech, kde se bude aktuálně naviják vyskytovat, musí turisté počítat s omezením pohybu kolem nádrže.

Neobvyklou zakázku bude realizovat společnost ZEPRA mining ze Zlatých Hor, která vyhrála ve výběrovém řízení. Desítka jejich specialistů musí za měsíc nanést mastix na všechny boční svahy nádrže, tedy na celkovou plochu 92 000 m2 (což odpovídá rozloze zhruba 13 fotbalových hřišť).

Horní nádrž Dlouhých strání se při pravidelných odstávkách vypouští téměř každoročně, což energetikům umožňuje průběžně opravovat drobné průsaky. Naopak mastix se na boční stěny nádrže dosud nanášel jen třikrát, naposledy v letech 2017–2019.
„Při péči o Dlouhé stráně nechceme nic zanedbat. Jsme si vědomi toho, že význam elektrárny pro českou energetiku rok od roku roste, zejména s potřebou zajistit rovnováhu v přenosové soustavě v souvislosti s rostoucí výrobou z obnovitelných zdrojů,“ dodává ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko význam aktuálních investic do největšího akumulátoru energie v Česku.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE