Lubomír Kuchynka: Fixování cen za energie je nyní ruleta s nejistým výsledkem

DomůKomentáře

Lubomír Kuchynka: Fixování cen za energie je nyní ruleta s nejistým výsledkem

Trh s energiemi získal v druhé polovině roku 2021 až šílenouz dynamiku v pohledu růstu cen komodit.

Elektřina zlevňuje, účty ale budou vyšší. Prodraží se druhá půlka faktury
Stát při úsporách elektřiny spoléhá na dosavadní opatření
Změny legislativy pomohou zájemcům o malé solární elektrárny
MPO eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli energiím

Trh s energiemi získal v druhé polovině roku 2021 až šílenouz dynamiku v pohledu růstu cen komodit.

Stav energetického trhu a výhled do budoucna hodnotí v interview na téma energetika a úspory Ing. Lubomír Kuchynka, odborník na energetiku a alternativní zdroje vytápění.

V poslední době významně zdražily energie. Proč se to stalo a jaký je výhled?

Slabší dodávka z větru, prázdné zásobníky, pocovidové oživení, enormní spotřeba. Energetika je tržním prostředím, kde cenu určuje rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Významným faktorem je proto i odstavování uhelných a jaderných elektráren. Nižší výroba (tedy nabídka) a vyšší spotřeba (tedy poptávka) způsobila výkyv, kterého jsme svědky. Je pravděpodobné, že s ohledem na ochlazující se ekonomickou situaci v Evropě se ceny zase sníží. Asi ne na původní úroveň, ale je pravděpodobné, že se posunou po zimě, kdy se sníží i spotřeba a zvýší výroba z OZE, níže. Uvidíme, jak dopadne Německo a jaderné elektrárny. Hovoří se o tom, že by mohly nějaké zůstat v provozu.

Co byste doporučil? Má cenu nyní chodit k poskytovateli a fixovat si ceny nebo vyčkat?

Největším nákladem na bydlení jsou právě energie za vytápění. Fixování cen za energie je nyní trošku ruleta s nejistým výsledkem. Spíše se podívat na osobní spotřebu energií komplexně.

Určitě má smysl zrevidovat stav věcí v této oblasti. Jsou domy s nízkou spotřebou, s vysokou spotřebou. Tam kde se spotřebovává hodně energie, je možné hodně ušetřit. Každé opatření něco stojí a mělo by se tomu, kdo ho platí, rentovat, mělo by být výhodné.

Aby toho nebylo málo, tak bude povinnost ukončit provoz starých kotlů na tuhá paliva. Co mají majitelé takových rodinných domů dělat?

Ano, je tomu tak, kotle v emisní třídě 1 a 2 budou zakázány, povoleny budou zatím kotle 3 – 4 – 5 třídy. Protože stát toto nařídil, umožnil na druhou stranu čerpat podporu ve výši až 130 tisíc korun na jiný, modernější zdroj tepla v rámci kotlíkových dotací a Nové zelené úsporám (NZÚ). Podporované jsou kotle na biomasu, plyn i tepelná čerpadla, která se stala nejoblíbenějším zdrojem tepla.

Která řešení jsou v současné době oblíbená?

Pokud někdo staví dům nebo má starý kotel a chce ho vyměnit, většinou se lidé přiklání k tepelným čerpadlům. Jsou bezobslužné, úsporné, získávají 2/3 až ¾ energie zdarma z okolného prostředí. S ohledem na vyspělou techniku jsou dnes nejčastěji používaná tepelná čerpadla vzduch voda, která nepotřebují žádné vrty do země, jedná se o zařízení, které stojí vedle domu.

Potom je tu fotovoltaika (FVE), tam záleží jak výkonné solární panely si pořídíte. Samozřejmě čím výkonnější, tím nákladnější. Ale jako velmi vhodná varianta se jeví kombinace tepelného čerpadla s FVE

Mohl byste nám laikům vysvětlit, jak vlastně ta tepelná čerpadla fungují. Jsou v zimě spolehlivá?

Otázka „jak to může topit v mrazech“ byla dříve velmi běžná, dnes jsou tepelná čerpadla brána jako standard, nicméně stále se občas objevuje. Konkrétně tepelná čerpadla vzduch-voda jsou umístěna vedle domu, tam ochlazují okolní vzduch. Pokud je venku například mínus pět, vyfukují vzduch třeba -10. Tento teplotní rozdíl tepelné čerpadlo prostřednictvím kompresoru přesune na vyšší teplotní úroveň a předá ho do topné soustavy, do radiátorů nebo podlahového topení.

Vraťme se k dotacím. Jaké má majitel domu dnes možnosti, pokud se rozhodne situaci řešit?

  • Nová zelená úsporám (NZÚ) pro všechny, kotlíkovka pro „nízkopříjmové“, tj. 14262 Kč/měs. Na osobu
  • U NZÚ je podpora 80 jen pro topení, 100 tis TUV a topení nebo 140 tisíc TČ + FVE
  • Kotlíkové dotace 130 tis. pro jakoukoli výměnu zdroje za tepelné čerpadlo
  • Ideální je obrátit se na instalační firmu a nechat si zpracovat návrh řešení

Tak to máme staré domy a novostavby, ale co energie v bytových domech, jaké mají možnosti?

Zatím se o tom tolik neví, ale již se běžně děje, že společenství v bytových domech běžně přechází na vlastní soběstačné zdroje. Ať to byly vlastní malé kotelny na plyn, kde ale nyní záleží, jak měli postavené smlouvy s dodavateli. Ale často se instalují na paneláky i tepelná čerpadla, případně kombinovaná s fotovoltaikou.

Buď se nahrazují stávající kotelny na tuhá paliva v malých bytových domech na menších obcích, často se jedná o obecní byty, ale existuje již stovky velkých panelových domů klidně se sto a více bytovými jednotkami, které jsou odpojené od centrálního zásobování teplem a vytápí je tepelná čerpadla. Jedná se o osvědčenou cestu, jak ušetřit. Teplárny mají zastaralé rozvody a vytápí tak nechtěně mnohdy chodníky, parkoviště a silnice, kudy vedou topné kanály z teplárny. Ty kanály jsou staré a izolace jsou již často poškozené, nefunkční. Toto uniklé teplo nakonec zaplatí spotřebitel.

Jaké jsou další možnosti úspor?

Již jsem nastínil, že v rámci programu NZÚ existuje podpora tepelných čerpadel v kombinaci s fotovoltaikou. Tepelná čerpadla a fotovoltaika se dobře doplňují. Existuje mnoho dnů, kdy je sluneční svit a současně je potřeba na vytápění a ohřev teplé vody. Takové pojetí fotovoltaiky dává smysl – na místě energii vyrobit a hned spotřebovat. Tepelné čerpadlo umožňuje mimo jiné i chladit. Pokud je použita solární elektrárna na takové instalaci, kde se v létě chladí, v zimě topí a celoročně se ohřívá teplá voda, nebo třeba bazén, pak je přínos takového řešení skutečně velký.

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1