Nakládání s přebytky solární energie a komunitní energetika

DomůObnovitelné zdroje

Nakládání s přebytky solární energie a komunitní energetika

V současné době v Česku není pro domácnosti s instalovanou fotovoltaikou (FVE) na střeše rodinného domu umožněno komunitní sdílení energie s jiným odběratelem.

Prezident podepsal zákon o zastropování ceny plynu a elektřiny
Jaké dotace na fotovoltaiku mohou využít podnikatelé?
Evropa musí příští rok dovézt mnoho LNG, ceny budou vysoké
Čistý zisk ČEZ meziročně klesl o 43 % na 29,8 miliardy Kč

V současné době v Česku není pro domácnosti s instalovanou fotovoltaikou (FVE) na střeše rodinného domu umožněno komunitní sdílení energie s jiným odběratelem.

Veškerou vyrobenou energii tak musí domácnost zužitkovat sama. Výjimkou je pouze situace, kdy mají odběrná místa společnou pojistkovou skříň. V tomto případě platí stejná pravidla, jaká platí u bytových domů, které popíšeme později.

Komunitní sdílení energie by se mělo časem změnit, ale to bude ještě běh na dlouhý čas. Za současného stavu se tak musí domácnosti pokusit zužitkovat co největší množství vyrobené energie a s případnými přebytky vyrobené energie si co nejlépe poradit. Stále totiž platí, že čím více energie domácnost sama zužitkuje, tím rychlejší bude mít investice do fotovoltaické elektrárny návratnost.

Do konce roku 2022 byly možnosti využití vyrobených přebytků dost omezené, jelikož vlastníci distribučních sítí (ČEZ a PRE) až na výjimky nepřidělovali domácnostem výrobní EAN a domácnosti tak byly odkázány na nabídky solárních tarifů těchto distributorů. Třetí vlastník distribuční sítě EDG mělo ke všemu jiný přístup.

Solární tarif umožnila používat jen svým zákazníkům, kteří měli fotovoltaickou elektrárnu instalovanou od jejich společnosti, pouze společnost EON. Ostatním zákazníkům přidělili výrobní EAN a ti museli přebytečnou energii prodávat výkupním společnostem.

Letos využití EAN od všech distributorů – ale s podmínkami

„Od začátku roku 2023 došlo ke změně energetického zákona a domácnosti mají možnost využít přidělení výrobního kódu EAN od všech majitelů distribučních sítí. Výrobní EAN umožní domácnostem přebytky vyrobené energie prodávat za spotové ceny, ze kterých si všechny výkupní společnosti odečítají vesměs podobné poplatky,“ vysvětluje změny Adam Štika, energetický specialista společnosti AC Heating

U společnosti ČEZ ale přidělení výrobního EAN znamená, že zákazník již nebude moci využívat jejich solární tarif, jelikož jednou z podmínek je, aby měl zákazník pro spotřebu a výrobu jeden společný EAN. U společnosti EDG se se změnou zákona nic nemění, stále pokračuje ve své politice, jak je uvedeno výše.

Současné tarify, které distribuční společnosti mají, jsou následující:

  • ČEZ má Tarif pro soláry, kde zákazníkům přebytečnou energii vrátí až do výše jejich spotřeby pouze za distribuční poplatek. Tento tarif ale platí pouze pro domácí elektrárny do 10 kWp výkonu, jelikož u FVE nad 10 kWp výkonu se u ČEZu jedná o výrobnu ke které do 50 kWp výkonu není potřeba licence, ale zákazník při této variantě již dostává automaticky výrobní EAN a solární tarif tak již užívat nemůže (je otázkou, zda se to s blízké době nezmění).
  • PRE nabízí svým zákazníkům tarif PRE proud solar ve kterém poskytuje zákazníkovi slevu za dodanou přebytečnou energii. Uvedenou slevu ale stejně jako ČEZ poskytuje pouze do výše spotřeby. Narozdíl od ČEZu ale neřeší rozdíl mezi elektrárnami do 10 kWp výkonu a nad 10 kWp výkonu řeší pouze výši spotřeby zákazníka.
  • Třetím distributorem je EDG (EON), který bohužel virtuální baterii nabízí pouze svým zákazníkům, kteří mají FVE instalovanou od nich samých. V případě, že máte FVE instalovanou od jiné firmy, je jedinou možností prodej přebytečné energie výkupním společnostem.

Sdílená pojistková skříň = postup jako u BD

Trošku rozdílným způsobem, jak je již krátce uvedeno výše, je možnost sdílení energie mezi objekty, které májí společnou pojistkovou skříň. V tomto případě je postup totožný s postupem u bytových domů.

Zde je nutné zvolit vůdčí odběrné místo, kde bude instalována a připojena FVE a pak další přidružená odběrná místa, která budou vyrobenou energii spotřebovávat dle předem přiděleného alokačního klíče. Domácnosti mají poté na výběr, zda budou energii z fotovoltaické elektrárny užívat, nebo zda nebudou chtít být do alokačního klíče zahrnuti.

Autorem článku je Adam Štika, odborný FVE technik společnosti AC Heating

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0