Developeři začínají upravovat bytové projekty, aby byly víc energeticky soběstačné. Vede je k tomu jak současná energetická krize spojená s válkou na Ukrajině.
Novinky z energo trhu: Některé bytové projekty budou energeticky soběstačnější. Developeři začínají upravovat bytové projekty, aby byly víc energeticky soběstačné.
Vede je k tomu jak současná energetická krize spojená s válkou na Ukrajině. Dalšími důvody pro tranzici na obnovitelné zdroje je i rostoucí zájem klientů o takzvanou zelenou domácnost. Roli plynových kotelen by tak v budoucnu mohly převzít fotovoltaické panely a tepelná čerpadla.
Na pracovištích bude moct být chladněji než doposud
Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví.
Podle nařízení má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moct spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.
V případě kancelářské, administrativní nebo laboratorní práce navrhuje vláda pokles z dosud minimální teploty 22 stupňu na 18 stupňů.
Stavby domácích obnovitelných zdrojů se zjednoduší, rozhodla vláda
U staveb obnovitelných zdrojů energie do 50 kilowatt nebude třeba povolení stavebního úřadu ani licence Energetického regulačního úřadu, schválila vláda. Při stavebních úpravách, jejichž součástí bude instalace obnovitelného zdroje energie, nebude posuzován vzhled stavby. Zjednodušení se bude týkat i staveb umístěných na území významném z hlediska životního prostředí či památkové péče.
V nefunkčním plynovodu Nord Stream 2 prudce klesl tlak
V nově vybudovaném, ale nefunkčním plynovodním potrubí Nord Stream 2 přes noc prudce klesl tlak. Provozovatel tohoto rusko-německého plynovodu položeného na dně Baltského moře, kterým plyn po jeho loňském dokončení nezačal pro komerční účely nikdy proudit, příčinu poklesu nezná. S odkazem na mluvčího provozovatele o tom informovala agentura Reuters.
Nord Stream 2 měl zdvojnásobit objem přepravovaného plynu z Ruska do Německa. Jeho zprovoznění zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska v únoru napadla Ukrajinu.
„Někde musí být díra,“ řekl agentuře DPA mluvčí provozovatele Ulrich Lissek. Tlak podle něj klesl v potrubním rameni A. „Jen nikdo neví kde,“ dodal. Je podle něj možné, že plyn uniká v pobřežní oblasti. Kdyby tomu tak bylo na souši, provozovatel by si toho všiml.
Za normálních okolností je v plynovodu tlak 105 barů. Nyní je na německé straně pouze sedm barů. V potrubí je pouze technický plyn.
Vyšetřování poklesu tlaku pokračuje, podle provozovatele ho ale komplikují sankce, nedostatek personálu a blokované peníze. Provozovatel Nord Streamu 2, který sídlí ve Švýcarsku, informoval o věci příslušné úřady.
Zdroj: média E15, iRozhlas.cz
KOMENTÁŘE