Pouhé sledování spotřeby energií může firmám ušetřit miliony

DomůFirmy

Pouhé sledování spotřeby energií může firmám ušetřit miliony

Rostoucí ceny energií a případný nedostatek jejich zdrojů. Jak to řeší český průmysl? Některé firmy si pomáhají tím, drahou elektřinu a plyn kompenzují zapojením alternativních zdrojů energií.

V jaderné elektrárně Temelín začala plánovaná odstávka druhého bloku
Plynové kotle čeká útlum. EU preferuje tepelná čerpadla
Malina v insolvenci má v čele nového krizového manažera. Firma chce dodělat zakázky
Dotace na fotovoltaiku. Co byste o nich měli vědět?

Rostoucí ceny energií a případný nedostatek jejich zdrojů. Jak to řeší český průmysl? Některé firmy si pomáhají tím, drahou elektřinu a plyn kompenzují zapojením alternativních zdrojů energií.

Mezi alternativy patří např. spalování lehkého topného oleje, jiné firmy se snaží cenu optimalizovat změnou výrobních technologií. Přitom již pouhé sledování spotřeby a rozpad nákladů na konkrétní zdroj odběru energie může vést k odstranění neefektivit a ušetřit za ně 5 až 10 % nákladů. Ukazuje to zkušenost společnost Soitron díky implementaci systému energetického managementu.

Loňský rok si připsal jedno smutné prvenství. V polovině roku stála jedna kilowatthodina elektřiny na pražské PXE burze rekordních 24 Kč. V případě plynu činilo maximum 8,3 Kč. Aktuální ceny už klesly v případě elektřiny pod 4 Kč a plynu pod 1,5 za kWh, i tak to jsou však ceny stále několikrát vyšší, než které platily v době před vypuknutím energetické krize. Nad další budoucností vývoje cen se odborníci na energie v názorech rozcházejí.

„Je chvályhodné, že české firmy řeší nákladovou stránku spotřeby energií a hledají levnější zdroje, avšak ve střednědobém horizontu by se spíše měly zaměřit i na samotnou výši spotřeby a efektivní nakládání s těmito zdroji,“ říká Martin Hummel, IoT specialista a produktový manažer společnosti Soitron. Řešením může být implementace systému energetického managementu (EnMS), který se v moderních provozech používá k řízení a optimalizaci spotřeby energie. První kroky ke sledování a řízení spotřeby přitom nemusí znamenat vysoké investice.

Sleduji = šetřím

Zkušenosti Soitronu ukazují, že firmy, které EnMS zavedly, pouhým sledováním spotřeby v různých místech provozu dokázaly identifikovat možné úspory a nastavit jednoduchá opatření vedoucí k okamžitému snížení spotřeby. „Systém měření v reálném čase sleduje spotřebu ve výrobě, vytápění, chlazení, nebo osvětlení. Rychle tak odhalí konkrétní místa plýtvání, jako třeba svícení v prázdné budově. U několika implementací snížily firmy spotřebu jen díky získání těchto dat o 5 až 10 %. Investice se jim tak vrátila prakticky v řádu týdnů,“ vysvětluje Hummel.

Na základě vyhodnocování následně dochází i k predikci budoucích nákladů. Většina podniků sice sleduje, jakou spotřebu má na přívodu odběrného místa, ale už vůbec netuší, kolik z ní je to za osvětlení, vytápění, používání strojů potřebných k výrobě a tak dále. A to je velká chyba. Právě neefektivita úspor pramení z toho, že není zaveden systém na sledování a řízení energií. Kdyby byl použit EnMS, snadno by se zjistilo, že v době přestávek výrobní stroje běží zbytečně, že svářečky by se daly automaticky vypínat, pokud nejsou používané, anebo zcela odstavit některé provozy třeba na víkend.

Zlepšení image společnosti

Systémy energetického managementu šetří nejen náklady, ale taky pomáhají snižovat emise. Společnosti by měly využívat systém řízení energie a další IoT řešení, aby snížily uhlíkovou stopu, optimalizovaly zdroje, analyzovaly dopady svého podnikání na životní prostředí a podle toho přijaly nápravná opatření. Koneckonců, dlouhodobý a udržitelný provoz je možný pouze tehdy, když podniky dbají na spotřebu energie a její dopady na životní prostředí.

Implementace EnMS tak pomáhá zlepšit image firmy. Společnosti po celém světě zdůrazňují, co dělají pro to, aby jejich počínání v byznyse bylo šetrnější k životnímu prostředí, a zavedení systému energetického managementu může být dobrým začátkem. Řízení spotřeby je efektivní řešení, které umožňuje dosáhnout jasných cílů. „Náprava zjištěného stavu nemusí být ihned komplexní a realizovaná najednou, důležité je začít a věnovat se jí. Doporučujeme postupovat po částech a ze začátku eliminovat zejména největší zdroje plýtvání energiemi,“ dodává závěrem Martin Hummel.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0