Předpoklady se potvrdily: Velké zlevnění energií se nekoná

DomůEnergie

Předpoklady se potvrdily: Velké zlevnění energií se nekoná

Za distribuci elektřiny a další položky si lidé od ledna připlatí. Energetický regulátor zveřejnil návrh cenového rozhodnutí regulované části cen energií.

Energie pro odběratele dál zlevňují, další dodavatelé představili nové tarify
Regulované ceny energií výrazně vzrostou na 1077 Kč za MWH
Analytici: Ceny energií budou v roce 2024 pokračovat ve stabilizaci
CNG už je k dostání za polovinu ceny benzínu, o 60 % oproti loňsku

Za distribuci elektřiny a další položky si lidé od ledna připlatí. Energetický regulátor zveřejnil návrh cenového rozhodnutí regulované části cen energií. Někde bude nárůst distribučních poplatků 28 procent, jinde přes 100.

Zatímco silová složka cen energií klesá, regulovaná část od ledna vzroste. Energetický regulační úřad (ERÚ) v pondělí ve večerních hodinách zveřejnil návrh nových regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2024 a spustil veřejnou konzultaci pro její výši.

Někteří spotřebitelé uvidí nárůst na fakturách od svých dodavatelů. Vzhledem k úsilí vlády konsolidovat veřejné finance totiž stát skončí s dotováním cen elektřiny a plynu, což se projeví nejen v poplatcích za distribuci, systémové služby a podporované zdroje (POZE,) ale v některých případech také v silové složce.

Regulované platby vláda pro letošní rok zmrazila, ale od roku 2024 už chce tyto náklady opět přenést na zákazníky. Letos díky státní pomoci platili odběratelé za distribuci částky zhruba na úrovni roku 2022, ale od ledna poplatky narostou různě podle jednotlivých distribučních sazeb a území.

Například v největším distribučním území ČEZ Distribuce (střední, východní a západní Čechy, severní Morava a Slezsko) zdraží variabilní složka u domácnosti, která elektřinu používá k běžné spotřebě (sazba D02d) o 28,21 procenta.

Domácnost místo letošních 1611 Kč tak podle návrhu ERÚ zaplatí 2065,48 Kč za MWh včetně DPH.

U domácností, které elektřinou také ohřívají vodu, se platba za distribuci zvýší o 36,77 procenta. Nově zaplatí 1287,9 Kč místo 941,6 Kč za MWh.

V případě topenářské sazby D57d bude podle propočtů nárůst vůbec nejvyšší, a to o 135,59 procenta. Za distribuci jedné MWh lidé příští rok dají 476,6 Kč, letos jen 202,3 Kč.

Cena systémových služeb by podle návrhu měla vzrůst o více než dvojnásobek. Ze 113,5 vzrostou na 257,67 Kč za MWh.

Na růst regulované složky má vliv také návrat POZE, který i s DPH činí 599 Kč za každou spotřebovanou MWh elektřiny. Tuto položku již domácnostem ani firmám nebude dotovat stát, jako tomu bylo letos.

Součástí regulované části jsou měsíční platby za rezervovaný příkon podle typu jističe. Tato částka meziročně naroste o 17 až 55 procent. A jedinou možností, jak na této položce ušetřit, je přejít na nižší jistič – samozřejmě pokud to spotřeba domácnosti umožní.

Zdroj: Seznam Zprávy

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1