Problém: Lidé zaplatili vysokou zálohu a soláry ještě neviděli

DomůObnovitelné zdroje

Problém: Lidé zaplatili vysokou zálohu a soláry ještě neviděli

Na trhu s fotovoltaikou se objevují firmy, které neplní své závazky. Od zákazníků zinkasují vysokou zálohu, ale ani po několika měsících elektrárnu nedodají.

Fiala: Návrh zákona o přeměnách společností je obecný, necílí na ČEZ
Slovenská vláda chce poskytovat firmám dotace na vysoké ceny energií
MPO eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli energiím
Podporu kvůli cenám energií bude moci čerpat více velkých firem

Na trhu s fotovoltaikou se objevují firmy, které neplní své závazky. Od zákazníků zinkasují vysokou zálohu, ale ani po několika měsících elektrárnu nedodají a přestávají komunikovat. Odborníci před nevhodnými praktikami varují.

Solární boom přilákal na trh řadu nových firem. Některé ze společností, jež nabízejí instalaci fotovoltaiky (FVE), však příležitosti zneužívají v neprospěch klientů, kteří se tak ocitli v nepříjemné situaci.

„Složili jsme zálohu 365 000 Kč, doplatek cca 67 000 Kč jsme odmítli zaplatit z důvodu nedokončeného díla a poté z důvodu nefunkčnosti FVE. Dotace Zelená úsporám jsou v nedohlednu,“ stěžovali si jedni ze zákazníků ve svém podání České obchodní inspekci (ČOI) na jednu z nově vzniklých firem.

Společnost lákala tyto klienty na to, že veškeré komponenty mají skladem a fotovoltaiku tak domácnosti budou moct používat už v březnu 2022. Firma však se zákazníky nekomunikovala, nezvedala telefony a objevovala se akorát sdělení, že součástky „jsou na německých hranicích, střídač někde na lodi v Číně a po týdnu zase naopak baterie někde na trajektu na moři“.

nstalační firma navíc dva měsíce podávala chybnou žádost o připojení k distribuční síti. Když už se zdálo, že vše spěje ke konci, zprovozněná instalace přestala fungovat. „Instalační firma to vzala na vědomí a že se někdo takzvaně ozve. Poté už nám nikdo nikdy nezvedl telefon, vytípávali ho a nezareagovali ani na e-mail,“ popisují nespokojení klienti ve stížnosti.

Za poslední měsíce ČOI evidovala desítky podobných podání týkající se fotovoltaických firem. Spotřebitelé si nejčastěji stěžují na nesplnění termínů ve smlouvě ohledně dodávek a stavby FVE. „To nelze postihnout sankcí z naší strany, jde o soukromoprávní spor, kdy nedodržení termínu služby je nutno řešit soudní či mimosoudní cestou,“ říká mluvčí ČOI Jiří Frölich.

Řada podání také směřuje k vysokým zálohám, které firmy požadují předem. Problémem jsou i nezahájené slibované práce či nevyřízení dotací z programu Nová zelená úsporám.

Zákazníci většinou platí dvě zálohy a zbytek ceny doplácejí po dokončení instalace. „Na trhu se objevily společnosti vybírající od zákazníků nestandardně vysoké zálohy. V některých případech to je 70 až 80 procent z ceny zakázky. Pro klienty je to obrovské riziko, stát se může cokoliv,“ varuje Luboš Vrbata, vedoucí divize DZD Solar.

Profesní asociace se dokonce setkaly s firmou, která po zákaznících požadovala 100 procent ceny hned v první fázi. Podle Desatera pro výběr fotovoltaiky, které dal dohromady Cech akumulace a fotovoltaiky, je optimální výše první zálohy 10 až 40 procent a klient ji hradí po podpisu smlouvy. Solární asociace připouští dokonce 60 procent z celkové ceny, ale cokoli nad tuto hranici je podezřelé.

Druhá záloha se obvykle platí po získání smlouvy o připojení k síti a po začátku montáže a zákazník by tak měl mít uhrazeno 50 až 70 procent částky. „Ve druhé etapě platí 10 až 20 procent a po předání hotové instalace se doplácí zbytek. U velkých instalací pro firmy se to platí po etapách, tam je jiná ekonomika,“ vysvětluje ředitel Solární Asociace Jan Krčmář.

Podle něj instalační firmy požadují vysoké zálohy z důvodu, že si nejsou jisté, zda elektrárnu stihnou včas dokončit. „Nespokojený zákazník ji pak nebude chtít doplatit,“ dodává Krčmář.

Instalace solární elektrárny je v podstatě stavební projekt a u jakékoli služby ve stavebnictví, například při renovaci bytu, se neplatí 100 ani 80 procent zálohy předem. „Je potřeba, aby k tomu zákazníci přistupovali se zdravou opatrností,“ říká Krčmář.

zdroj: Seznam Zprávy

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0