Pětikilové propanové láhve jsou dnes oblíbeným pomocníkem při vaření či grilování. Díky čistému propanu jsou ekologičtější a výhřevnější, díky nízké váze a menším rozměrům se s nimi dobře manipuluje.
Pětikilové propanové láhve jsou dnes oblíbeným pomocníkem při vaření či grilování. Díky čistému propanu jsou ekologičtější a výhřevnější, díky nízké váze a menším rozměrům se s nimi dobře manipuluje.
Od roku 2013, kdy 5kilogramové plynové láhve začala jako první ve velkém měřítku nabízet společnost Primagas, jejich prodej stabilně roste. K dostání jsou přitom i na internetu, a to s expresním doručením do tří hodin od objednávky.
Tlakové láhve se zkapalněným propan-butanem (LPG) znají ze svých domácností už naše babičky a prababičky. Poté, co byla zhruba v polovině 90. let v Česku dokončena plynofikace většiny území, se využívání propan-butanových láhví v českých domácnostech snížilo. V posledních letech však poptávka opět stoupá, zejména v souvislosti s popularitou grilování či karavaningu, kde plynové láhve nacházejí skvělé využití, zvláště ty naplněné čistým propanem.
Čistá energie v různorodých obalech
Čistý propan má totiž oproti směsi propanu a butanu řadu výhod. „Neprodukuje žádné karcinogenní látky a ve spalinách se nachází jen minimum síry. Díky tomu, že se začíná vypařovat už při -42 stupních Celsia, jej lze bez obav používat celoročně. Na rozdíl od propan-butanu také neobsahuje nenasycené uhlovodíky, díky čemuž nezanechává při vaření či grilování žádné skvrny na nádobí. Výhřevnost čistého propanu je vyšší, to znamená, že stejné množství plynu obsahuje oproti propan-butanu více energie,“ vysvětluje Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas.
K praktičnosti a široké použitelnosti propanových láhví dnes přispívá také variabilita v jejich velikostech. Ve světě najdeme hmotnostní škály opravdu široké: například v Dánsku si dávají záležet na bohaté nabídce menších velikostí a najdou se tam tak láhve 2, 3, 5, 6, 11, 17 či 22kilové, naopak v Austrálii se netroškaří a místní domácnosti mohou využívat i láhve o hmotnosti 45, 90 či až 210 kilogramů. V Česku jsou v běžné síti dostupné 2, 5, 10 a 33kilogramové láhve. Velkou oblibu přitom v poslední době zaznamenávají 5kilogramové propanové láhve.
Pětikilové láhve už 10 let v Česku
„V porovnání s desetikilogramovou láhví mají ty pětikilové lehčí obal, což znamená snadnější manipulaci, kterou bez problémů zvládnou i ženy. Pětikilové láhve jsou také poměrně malé, ty naše mají na výšku 47 centimetrů a průměr 23 centimetrů, tudíž se pohodlně vejdou pod většinu plynových grilů na trhu. Obsahují ovšem dostatek propanu, aby vydržel celou grilovací sezónu,“ uvádí Jiří Karlík.
Společnost Primagas začala 5kilogramové láhve široké české veřejnosti nabízet přesně před 10 lety a dnes jsou k dostání na 319 prodejních místech po celém Česku. „Reagovali jsme tak na značnou poptávku mezi koncovými uživateli, kteří tento typ láhví znali ze zahraničí. Zájem pak rostl každým rokem, od roku 2013 se meziročně prodeje zvyšovaly a zvyšují až o 70 %, jak docházelo k rozšiřování naší prodejní sítě i povědomí o jejich dostupnosti na trhu,“ prozrazuje Jiří Karlík.
Snadná dostupnost, dokonce i po internetu
Od 10kilogramových a také 33kilogramových láhví se ty 5kilové liší i způsobem jejich dodání. Velké láhve jsou většinou neprodejné a vydávají se na tzv. zálohový list po zaplacení zálohy nebo po uzavření smlouvy, což je komplikovanější postup než v případě samotného prodeje.
KOMENTÁŘE