Průzkum: Fotovoltaiku plánuje 42 % českých firem, hlavně pro svoji spotřebu

DomůEnergie

Průzkum: Fotovoltaiku plánuje 42 % českých firem, hlavně pro svoji spotřebu

Fotovoltaiku plánuje 42 procent českých firem, ukazuje průzkum. Chtějí hlavně pokrýt svou spotřebu.

Dodavatelé energií mají v nabídce „podpultovky“ až o třetinu levnější než strop
Tepelné čerpadlo ušetří malému obchodu až 80 tisíc Kč ročně
Elektromobilizace flotily ČEZ: Pod jednou střechou má 42 parkovacích míst vlastní dobíječku
Vyplatí se investovat do fotovoltaiky a tepelných čerpadel?

Fotovoltaiku plánuje 42 procent českých firem, ukazuje průzkum. Chtějí hlavně pokrýt svou spotřebu.

Nejistota ohledně budoucích cen elektřiny nutí tuzemské firmy přemýšlet o vlastních zdrojích. Nejnovější průzkum ukazuje, že fotovoltaickou elektrárnu si plánuje nově pořídit zhruba 42 procent českých firem. Tyto plány mají hlavně firmy ze zemědělství, dopravy a také stavebnictví a developmentu.

Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Raiffeisen – Leasing, která poskytuje firmám finanční servis pro pořizování strojů, dopravních prostředků a nemovitostí. Průzkum navíc ukázal, že i velká část (27 procent) firem, které fotovoltaiku již mají, ji plánují rozšířit. Takové plány mají  zejména firmy z těžebního průmyslu a zpracování surovin.

Firmy k instalaci obnovitelných zdrojů energie vede především snaha pokrýt vlastní spotřebu elektřiny. V průzkumu to uvedlo 77 procent z nich. Prodeje přebytků do sítě chce docílit 31 procent firem a zhruba 15 procent firem, které chystají fotovoltaiku, ji chce využít na nabíjení elektromobilů.

„Firmy reagují na energetickou krizi a snaží se být nezávislé na vnějších dodavatelích energií. Pro majitele menších fotovoltaických elektráren je navíc od nového roku prodej přebytků jednodušší a výhodnější, a to díky novele vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Doba návratnosti se tak může zkrátit,“ řekl obchodní ředitel společnosti Raiffeisen – Leasing Přemysl Beneš.

V průzkum mezi firmami byly také otázky na to, jak budou plánované investice financovány. Více než polovina dotázaných firem plánuje použít vlastní zdroje v kombinaci s dotací. Třetina firem chce jít cestou úvěru s dotací. Výhradně na vlastní zdroje se pak podle průzkumu chce spolehnout asi 13 procent firem.

Zvýšení energetické soběstačnosti prostřednictvím pořízení fotovoltaiky je hlavním motivem i pro domácnosti, jak ukázal jiný průzkum, od firmy Persola, jež solární panely instaluje na soukromé domy. V průzkum, kterého se zúčastnilo 980 respondentů, 86 procent deklarovalo jako hlavní cíl zvýšení energetické soběstačnosti. Kolem 48 procent dotázaných dále uvedlo, že počítají s prodeji přebytků elektřiny do sítě, a 14 procent majitelů fotovoltaiky dokonce předpokládá, že prodejem přebytků elektřiny vydělají na nákup elektřiny v zimních měsících.

K poslední skupině Persola uvedla, že vydělat na nákup elektřiny na celou zimu sice teoreticky možné je, ale jen za řady podmínek ohledně spotřeby a výkonu zařízení. Vhodnější tak podle společnosti je počítat s tím, že fotovoltaika především sníží náklady na elektřinu.

„Ideální podmínky pro výrobu elektřiny jsou za přímého slunečního záření při bezmračné obloze. Při oblačnosti klesá výnos přibližně na polovinu a při hustě zatažené obloze až na desetinu maximálních hodnot,“ uvádí Persola.

Trh s obnovitelnými zdroji energie v současnosti zaznamenává prudký nárůst zájmu. Vloni bylo v Česku zprovozněno 33 760 fotovoltaik s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je téměř pětinásobek oproti předchozímu roku. Dvojnásobný nárůst byl patrný i u tepelných čerpadel, kterých se nainstalovalo přes 60 000. Zájem pokračuje i letos.

Zdroj: HN.cz

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0