Trend skokové poptávky Čechů po tepelných čerpadlech pokračuje. Podle vyjádření prodejců a výrobců se každým dnem prodlužují dodací lhůty, které mohou být až rok.
Trend skokové poptávky Čechů po tepelných čerpadlech pokračuje. Podle vyjádření prodejců a výrobců se každým dnem prodlužují dodací lhůty, které mohou být až rok. Může za to nedostatek čerpadel i komponentů v skladových zásobách, omezená je i kapacita montážních techniků dodavatelů.
Prodejci potvrzují vyšší zájem o tepelná čerpadla, především jako o alternativu za vytápění zemním plynem. Řada firem zaznamenala zvýšenou poptávku, některé meziročně i o desítky procent, zjistila ČTK. Někteří odborníci však upozorňují na vysoké pořizovací i provozní náklady. Podle odborník na novou energetiku skupiny UCED Václava Skoblíka je však spotřeba energie na výrobu tepla v tepelných čerpadlech oproti využití plynových nebo elektrických kotlů zhruba třetinová.
Ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že zájem o tepelná čerpadla roste každým rokem. „Meziročně došlo k celkovému nárůstu prodaných tepelných čerpadel o zhruba pět procent, z čehož tepelná čerpadla vzduch-voda tvořila zhruba 94 procent celého trhu,“ uvedlo ministerstvo s tím, že od roku 2010 do roku 2020 bylo na český trh dodáno zhruba 138 000 tepelných čerpadel.
„Ano, obecně zájem o tepelná čerpadla v posledních letech výrazně roste a aktuálně nárůst objednávek meziročně je plus 50 procent. Týká se to jak zákazníků z tuzemska, tak z Evropy. Nárůst cen energií v posledním období, zejména cen zemního plynu, poptávku ještě akceleroval. Vzrůstá zájem o kombinaci tepelného čerpadla s fotovoltaickou a baterií, byť se dnes takové řešení promítne do úspory nákladů za vytápění jen omezeně,“ řekl jednatel společnosti MasterTherm Jiří Svoboda.
Ministerstvo životního prostředí zvýšilo příspěvek na tepelná čerpadla o 50 000 korun na 180 000 Kč. Čerpadlo získává teplo z okolního prostředí a převádí ho do obývaného objektu. Jako další zdroj tepla lidé stále častěji volí také krby a krbová kamna. Krby lidé více využívají jako sekundární zdroj tepla, zatímco krbová kamna je možné použít jako jediný zdroj vytápění v domě.
Vyšší poptávku po tepelných čerpadlech hlásí i společnost DZ Dražice. „Český trh s ekologickými systémy na vytápění a ohřev vody doznal v posledních letech podstatných změn, které urychlilo několik faktorů: sílící tlak na udržitelnost ve výstavbě, rozšiřování státních dotačních programů a také současná energetická krize. Lidé se proto začali intenzivněji zajímat o ekologicky šetrné možnosti topení či chlazení v domácnostech, které by jim umožnily výrazněji snížit provozní náklady. Nárůst prodejů jsme zaznamenali jak u ohřívačů vody a akumulačních nádrží, které meziročně vzrostly v celkovém součtu o 20 procent, tak u tepelných čerpadel NIBE, kde evidujeme navýšení o šest procent,“ řekl generální ředitel DZ Dražice Karel Pacourek.
Podle odborníka na novou energetiku Václava Skoblíka je spotřeba energie na výrobu tepla v tepelných čerpadlech oproti využití plynových nebo elektrických kotlů zhruba třetinová. „Pořizovací náklady na tepelná čerpadla jsou však poměrně vysoké. Vysoké jsou i roční provozní náklady na nákup elektřiny, protože v současné době se ceny elektřiny odvíjí od vysokých cen povolenek a zejména zemního plynu. V případě, že se zákazník rozhodne nahradit existující plynový kotel tepelným čerpadlem, de facto nezmění zdroj vytápění a návratnost investice do tepelného čerpadla bude dlouhá,“ uvedl Skoblík.
Zdroj: Ekolist.cz
KOMENTÁŘE