Solární panely se zlevňují. Podle prognózy ceny klesnou o 15 procent, u domácností se to ale neprojeví, jelikož cena samotného solárního panelu je pouze jednou součástí ceny celkové instalace forovoltaiky.
Solární panely se zlevňují. Podle prognózy ceny klesnou o 15 procent, u domácností se to ale neprojeví, jelikož cena samotného solárního panelu je pouze jednou součástí ceny celkové instalace fotovoltaiky. Ceny na trhu dle odborníků spíše korigují zpět k předcovidovým hodnotám.
Nejlevnější fotovoltaický panel s výkonem 400 wattů může nyní koncový zákazník pořídit zhruba za 3900 korun. A podle informací ze solární branže půjdou ceny panelů letos ještě dolů. Tahounem v tom bude hlavně Čína, která je jejich dominantním výrobcem. Meziročně by se panely měly zlevnit o 15 procent.
Na snižování ceny přitom působí i další vlivy. Hospodářské noviny ale zjistily, že zlevňování fotovoltaických elektráren se domácnosti v Česku asi nedočkají.
Podle nejnovější prognózy cen fotovoltaiky od severoamerické poradenské organizace Clean Energy Associates (CEA) budou letos ceny solárních panelů pod tlakem zejména díky rostoucí výrobní kapacitě jejich producentů.
Globální produkce zaznamená podle CEA rychlý růst. Od roku 2022 do roku 2027 se mají kapacity v zásadních částech výroby zdvojnásobit. V případě výroby vysoce čisté polykrystalické formy křemíku, která se používá jako surovina v solárním fotovoltaickém a elektronickém průmyslu, můžou vyrůst až čtyřnásobně. Dominantní část této výroby se přitom soustředí v Číně.
Zlevňování očekávají i významní solární hráči na českém trhu. Už teď podle nich probíhá. „Je to ale tak trochu návrat k cenám, které tu byly do doby covidu,“ podotýká Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace. Společně s pandemií covidu došlo k omezení výroby v Číně, narušení dodavatelských řetězců a prodražení kontejnerové dopravy, to vše se teď vrací do normálu.
„Pokud klesající trend bude pokračovat, měli bychom se na předcovidovou úroveň cen vrátit do dvanácti měsíců,“ říká Jiří Peťura, obchodní ředitel společnosti Rezolv Energy, která jen v tomto roce plánuje objednávat kolem 2,6 milionu panelů pro její solární projekty ve střední a východní Evropě. Právě pro projekty velkých fotovoltaických elektráren je zlevňování panelů zásadní, protože významně zkracuje návratnost investic do nich.
Domácnosti nebo například firmy, které se chystají pořídit si vlastní střešní solární elektrárny, ale se zlevňováním moc počítat nemohou. „Bohužel ceny panelů tvoří jen menší část celkových nákladů na instalaci fotovoltaiky. Ceny ostatních vstupů rostou. Zdražují se další komponenty nutné pro instalaci fotovoltaiky jako střídače, zvyšuje se cena projektových prací u větších instalací, rostou stavební náklady a samozřejmě také cena práce,“ upozorňuje mluvčí energetické společnosti ČEZ Roman Gazdík.
Podle něj bude úspěch, když ceny solárních elektráren zůstanou nezměněné. „Chceme ceny držet,“ dodává Gazdík a věří, že se to podaří právě i díky klesající ceně panelů. Podobně se vyjádřil i Krčmář.
Nákup samostatných fotovoltaických panelů odborníci lidem nedoporučují. Střešní elektrárny by měli montovat proškolení pracovníci, aby byly bezpečné a fungovaly správně. Pokud by si někdo koupil panely a chtěl je nechat namontovat od instalační firmy, často by u ní nepořídil. „Instalační firmy si cizí panely většinou nechtějí vzít. Jsou ochotné dávat záruku jen na to, co samy nakoupily. Přišly by tím i o část marže, takže je pak pro ně zakázka méně atraktivní,“ vysvětluje Krčmář.
Podle Peťury by se v budoucnu mohly do cen fotovoltaických panelů promítnout i další vlivy, které budou mít dopad hlavně na evropské zákazníky. A výrobky pak naopak prodraží. „Z hlediska evropského zákazníka bude zajímavé pozorovat důsledek nově zamýšlené uhlíkové daně, kterou Evropská unie plánuje. Solární panely jsou převážně vyráběny v Číně a právě import z této země by se mohl uhlíkovou daní prodražit,“ domnívá se Peťura. Důležitý podle něj bude také důraz na environmentální, sociální a podnikové řízení firem (ESG), který vede k tomu, že prioritou už nejsou nejlevnější panely, ale snaha o dodržení nejpřísnějších standardů a vyloučení jakékoli možné dětské práce.
Významný vliv podle Peťury má také rostoucí celosvětová poptávka po výstavbě fotovoltaiky a potřebě nových panelů. Prognóza CEA založená na speciálně vyvinutém modelovacím systému nicméně ukazuje, že výroba bude větší než poptávka. V roce 2027 by dokonce měla být dvojnásobná.
Zdroj: Hospodářské noviny
KOMENTÁŘE