Boom alternativních zdrojů energie. Soláry jsou silně poptávané domácnostmi, stojí i půl milionu, ale za 7 let se vám investice vrátí.
Boom alternativních zdrojů energie. Soláry jsou silně poptávané domácnostmi, stojí i půl milionu, ale za 7 let se vám investice vrátí.
Solární panely na střeše mají punc investice pro bohaté nebo „zelené“ blázny. Jak ale energie zdražuje, zájem o ně rapidně roste. Statisícové náklady se totiž vrátí už za sedm let, říká popularizátor čisté elektřiny Jan Staněk.
Staňkovi si v rodinném domě jižně od Brna vystavěli domácí fotovoltaickou elektrárnu před čtyřmi lety. Solární panely teď živí nejen celý dům, který zčásti i vytápí, ale také dvě elektroauta. Veškerá spotřeba energií je ve velkém domě přijde na nízké tisícovky měsíčně. Přebytek vyrobené energie – něco přes desetinu své produkce – pak prodávají do distribuční sítě.
„Máte fabriku na peníze. Buď vám je šetří, nebo vám je vydělává. To je v ekonomice domácnosti nový fenomén. Letos to na spotových cenách budou vydělané tisícikoruny,“ říká v podcastu Ve vatě Jan Staněk, který pod přezdívkou Electro Dad popularizuje na internetu čistou energii.
Za 32 panelů, baterie a střídač, který převádí stejnosměrný proud z panelů na elektřinu pro běžné spotřebiče, zaplatil celkem 550 000 korun. Více než čtvrtinu pokryla tehdy dotace z programu Nová zelená úsporám. Při současných cenách energie bude investice za pár let zpátky.
„Před čtyřmi lety byla návratnost kolem 15 let. Dneska to kvůli vysokým cenám energie klesá někde k 7 letům. Mentálně počítejte tak s 10 lety,“ uvažuje Jan Staněk. V podcastu Staněk namodeloval investici do malé, střední a velké domácí fotovoltaické soustavy. Ta úplně základní se dá pořídit pod 100 000 korun, s panely z druhé ruky dokonce za polovinu. Čtyřčlenné rodině ale Staněk doporučuje soustavu, jako má on sám, panely o maximálním výkonu 10 kWp. „K tomu třífázový střídač, baterie. Pořizovací cena je 550 000 korun minus 200 000 dotace,“ vypočítává.
Podle Jana Staňka je třeba počítat s tím, že na topení uprostřed zimy samotné soláry nestačí. Zatímco v červenci vyrobí u Staňků 1,5 MWh elektřiny, v prosinci to je desetkrát méně. To musí přikupovat elektřinu z distribuční sítě. Soláry ale topnou sezónu výrazně zkrátí. „V problematických měsících listopad až leden fotovoltaikou v žádném případě nevytopíte dům. Nevyrobíte ani dost energie, aby vám pokryla zbytek spotřeby. Topnou sezónu, která trvá až 7 měsíců, vám to zkrátí zhruba na polovinu,“ líčí Jan Staněk.
Kluky s letákem vyžeňte
Životní styl tak rodina přizpůsobila tomu, kdy svítí slunce. „Pro nás je přirozené, že když svítí sluníčko, jdeme prát,“ popsal Staněk. Několikrát denně kontroluje v aplikaci, zda svítí slunce, ale i to, jestli někde v domě neběží nějaký spotřebič zbytečně. Firmy, které instalace nabízejí, jsou nyní zahlcené poptávkou. Ceny jdou nahoru a na jejich pokles by ale Staněk nespekuloval.
„V polovině roku 2022 je o instalace takový zájem, že bude trvat tři měsíce, než vám přijedou udělat nabídku, a za půl roku teprve přijedou instalovat. Pokles cen nastane, ale bude to až za dva tři roky. Mezitím vám už elektrárna bude vyrábět a bude vám dělat radost od prvního dne,“ říká nadšenec do fotovoltaiky.
Pokud se pro solár rozhodnete, bude to pro vás po bydlení a autě třetí velká rodinná investice. Výběru firmy, která fotovoltaiku nainstaluje, proto dejte čas. Oslovte dvě tři firmy ve vašem regionu.
Zdroj: SeznamZpravy.cz
KOMENTÁŘE