Od loňského září platí v Česku zákaz provozování kotlů 1. a 2. emisní třídy. Pokuty se zatím neudělují, ale mnoho domácností výměnu odkládá až na poslední chvíli – a to by se jim mohlo vymstít. Právě teď, po skončení topné sezóny, je ideální čas na modernizaci zdroje tepla.
Od loňského září platí v Česku zákaz provozování kotlů 1. a 2. emisní třídy. Pokuty se zatím neudělují, ale mnoho domácností výměnu odkládá až na poslední chvíli – a to by se jim mohlo vymstít. Právě teď, po skončení topné sezóny, je ideální čas na modernizaci zdroje tepla.
Před zimou bývají topenáři obvykle přetížení. Příznivé ceny zemního plynu navíc hrají ve prospěch přechodu na plynový kondenzační kotel.
Nepříjemně kouřící kotle, ze kterých se line zápach, by měly být již minulostí. Alespoň tak to mělo být po zákazu starých kotlů, které byly vyrobené před rokem 2012 a nesplňovaly ekologické požadavky. Zatímco dříve byla kontrola zapáchajícího kotle od sousedů velmi těžká, neboť bylo třeba prokázat, že se v něm spaloval nepovolený obsah, nyní stačí zjistit emisní třídu kotle.
Kontroly na upozornění
Kontroly starých kotlů mají v gesci obce s rozšířenou působností a jejich úředníci z odboru ochrany přírody. Kotle se ve většině případů kontrolují na upozornění sousedů. „Ministerstvo metodicky vede obecní úřady k provádění plošných kontrol technického stavu a provozu kotlů. Kontroly provádí obce s různou intenzitou a postupem podle svých možnosti a okolností. MŽP radnice vede k tomu, aby zohlednily ve prospěch vlastníků nemovitostí podání žádosti o dotaci nebo v případě, kdy o dotaci žádat nechtějí to, že již mají objednávku na dodávku nového zdroje tepla. Cílem v prvním období po platnosti zákazu není snaha udělovat pokuty, ale pokusit se dosáhnout náhrady či ukončení provozu nevyhovujícího zdroje v nejbližším náhradním termínu,“ prohlásila Veronika Krejčí, tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí.
Majitel kotle je vyzván, aby předložil potvrzení o servisní kontrole kotle, ze které je jasné, o jakou emisní třídu kotle se jedná. Ačkoliv hrozí hříšníkovi, který by nepovolený kotel provozoval, pokuta až 50 000 korun, většinou se tak velký postih neukládá. Ostatně i sám ministr životního prostředí Petr Hladík deklaroval, že cílem není zatížit lidi pokutami, ale hlavně dovést výměnu kotlů do zdárného konce.
To se ale doposud s největší pravděpodobností nepodařilo, neboť kouřících kotlů jsme mohli vidět v českých obcích stále dost. Přesná data ale zatím nejsou známá. „Ministerstvo životního prostředí zjišťuje data o kontrolách, udělených sankcích a nápravných opatřeních od jednotlivých obcí s rozšířenou působností vždy za topnou sezónu. Informace máme k dispozici tedy jednou za rok, a to za období od září do září následujícího roku. Informace o sankcích od 1. 9. 2024 tedy nemáme momentálně k dispozici,“ připustila Veronika Krejčí.
Ministerstvo nicméně eviduje počet kotlů, na jejichž výměnu vyplatilo dotace. „Ministerstvo životního prostředí již podpořilo přibližně 132 000 výměn kotlů 1. a 2. emisní třídy z kotlíkových dotací. Dalších 77 tisíc výměn starých zdrojů tepla – včetně topidel a nevyhovujících kotlů na uhlí – jsme podpořili v programu Nová zelená úsporám,“ uvedla Veronika Krejčí.
S velkou pravděpodobností lze čekat, že příští rok už nebudou úředníci tak shovívaví a majitele nevyhovujících kotlů mohou pokutovat až do maximální výše. Proto je třeba přikročit k výměně kotle, právě nyní po skončení topné sezóny je ten nejlepší možný termín.
Nejlepší čas na výměnu kotle
„Pro výměnu starého kotle je nejvýhodnější čas na konci jara a v průběhu léta. Čím se termín posouvá blíže k zimě, tím lze méně zaručit, že bude dostatek techniků a výměna se stihne do začátku topné sezóny,“ konstatoval Michal Řezanina ze společnosti Thermona, která je tradičním českým výrobcem tepelné techniky. Podle něj je letos cítit větší poptávka, protože domácnosti se v uplynulých letech snažily o maximální možné prodloužení životnosti starších konvenčních kotlů na plyn a pořízení nového kondenzačního kotle z ekonomických důvodů často odkládaly.
„Když k tomu přičteme vyšší poptávku vyplývající z dobíhajících výměn nyní již zakázaných kotlů, dá se očekávat, že kapacity topenářů budou před zimou napjaté. Tím spíš, když tuzemský zákazník nechává typicky vše na poslední chvíli. Na našich prodejních číslech opakovaně vidíme největší špičku až ve chvíli, kdy se na podzim začne výrazněji ochlazovat,“ dodává Michal Řezanina.
Plynové vytápění má stále smysl
Přechodu na topení plynem nahrávají dlouhodobě příznivé ceny zemního plynu pro domácnosti. Ten se po výrazném nárůstu v době zahájení války na Ukrajině opět vrátil na předválečnou úroveň. Kolem té právě cena plynu osciluje. „Cena plynu na velkoobchodním trhu je v roce 2025 velmi kolísavá. Dolů ji sráží občasné zprávy, že se blíží konec bojů na Ukrajině, což by mohlo zvýšit pravděpodobnost dalších dodávek ruského plynu, nahoru pak zprávy o zmírnění celní války. To by pomohlo světové ekonomice, ale zároveň zvedlo poptávku a tím ceny,“ uvedl Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií. „V průměru jsou ale velkoobchodní ceny výše než před rokem. To znamená, že nečekám v nejbližším období žádné výraznější vylepšení nejlepších cenových nabídek pro konečné spotřebitele. Je tedy vhodná doba pro fixaci,“ uvedl Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.
Do budoucna lze využívat plynový kotel i tehdy, pokud se majitel rozhodne pro instalaci tepelného čerpadla. V takovém případě lze kotel provozovat jako doplňkový zdroj za těch nejnižších teplot, a i v takovém případě lze na tepelné čerpadlo využít dotační program Nová zelená úsporám.
KOMENTÁŘE