Stát v loňském roce poskytl na výstavbu malých a velkých solárních elektráren z dotačních fondů ministerstva životního prostředí (MŽP) celkem 24 miliard korun.
Stát v loňském roce poskytl na výstavbu malých a velkých solárních elektráren z dotačních fondů ministerstva životního prostředí (MŽP) celkem 24 miliard korun. Za peníze by mělo být nainstalováno přes 71.000 fotovoltaik o celkovém výkonu 2,27 gigawattu (GW).
Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Instalovaný výkon podpořených zdrojů odpovídá zhruba třem uhelným elektrárnám. Jde o meziroční nárůst počtu projektů asi o 30 procent, předloni ministerstvo dalo peníze na zhruba 50.000 zařízení za 14 miliard korun.
Peníze na instalaci obnovitelných zdrojů energie rozděluje ministerstvo životního prostředí ze tří hlavních dotačních fondů. V rámci Modernizačního fondu úřad schválil 1373 projektů s celkovým výkonem přes 1,66 GW, peníze zamířily hlavně na větší projekty. Menší instalace, zejména u domácností, ministerstvo dotovalo prostřednictvím programu Nová zelená úsporám.
V něm bylo schváleno 69.621 projektů s výkonem 587 megawattů (MW). Většina z nich byly fotovoltaiky s akumulací. Z Operačního programu Životní prostředí, z něhož míří peníze na instalace na veřejných budovách, pak úřad poskytl miliardu korun na 338 projektů.
Podle ministra podpořené instalace pokryjí výrobu čisté elektřiny v objemu běžné roční spotřeby asi 650.000 domácností. Celkový výkon podpořených solárních elektráren ve výši 2,27 GW v přepočtu odpovídá výkonu zhruba tří uhelných elektráren. Například elektrárna Prunéřov II na severu Čech má tři bloky o výkonu 250 MW. Samotná výroba elektřiny je ovšem z těchto zdrojů odlišná.
Hladík také představil otevřené dotační výzvy Modernizačního fondu pro letošní rok. Celkem se jedná o čtyři výzvy, rozdělené podle velikosti projektu nebo subjektu na něž ministerstvo z fondu poskytne přes devět miliard korun.
Podle Aleše Spáčila, spolumajitele společnosti Greenbuddies, která se specializuje na výstavbu fotovoltaik, část průmyslových subjektů staví fotovoltaiky i bez investičních dotací, protože se jim to vyplatí a plní tím i své závazky. „Nicméně součástí strategie České republiky v oblasti energetiky je aktivní finanční podpora fotovoltaických zdrojů, takže není divu, že klienti s realizací vyčkávají, aby dotaci na výstavbu získali – a tím lépe zhodnotili vlastní prostředky,“ uvedl Spáčil. Zároveň uvítal vyhlášení nových výzev.
Zdroj: MŽP,Ceskenoviny.cz
KOMENTÁŘE