Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno.
Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno.
Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.
Česká vláda vytáhla v posledním předvolebním roce proti již delší dobu schváleným emisním povolenkám ETS2, které mají dopadnout také na domácnosti. Týkat se budou jak uhlí, tak zemního plynu. Skutečná výše zdražení závisí na nastavené ceně emisní povolenky.
Ačkoliv jsme se k zavedení povolenek před několika lety vládou Andreje Babiše zavázali, současná vláda nyní couvá: „Vláda České republiky, zastoupená ministrem zemědělství Markem Výborným, vyjádřila nesouhlas s rozšířením systému emisních povolenek na vytápění budov, jak navrhuje evropský plán od roku 2027. Tento postoj naznačuje, že Česká republika by mohla usilovat o výjimku nebo odklad implementace tohoto systému. Pokud by Česká republika nezavedla emisní povolenky na vytápění budov, mělo by to své důsledky,“ upozorňuje Zdeněk Dvořák ze společnosti Acond, která vyvíjí tepelná čerpadla více než 25 let.
Nesoulad s evropskou legislativou a omezení přístupu k fondům
To, že česká vláda jednostranně povolenky odmítne, totiž situaci neřeší: „Na jedné straně by domácnosti a firmy nebyly zatíženy dodatečnými náklady spojenými s nákupem povolenek, což by mohlo zabránit zvýšení cen energií a udržet konkurenceschopnost průmyslu. Na druhé straně by však mohlo dojít k nesouladu s evropskou legislativou, což by mohlo vést k sankcím nebo omezení přístupu k některým evropským fondům. Navíc by to mohlo zpomalit přechod k ekologičtějším zdrojům energie a ovlivnit plnění klimatických cílů,“ vysvětlil Zdeněk Dvořák.
Zdražení může motivovat k přechodu na ekologičtější zdroje
Povolenky by měly výrazně zdražit uhlí, kterým topí zhruba sedm procent domácností. Jde většinou o domácnosti nízkopříjmové, neboť v současné době jde o jeden z nejlevnějších zdrojů tepla. Týkat se budou ale i vytápění plynem. „Zavedení emisních povolenek povede ke zvýšení nákladů na vytápění fosilními palivy. Podle dostupných analýz by vytápění uhlím mohlo zdražit přibližně o 34 %, což představuje asi 660 Kč na megawatthodinu (MWh). U zemního plynu by se náklady mohly zvýšit o 23 %, tedy o zhruba 466 Kč na MWh. Tato zdražení by mohla motivovat spotřebitele k přechodu na ekologičtější zdroje vytápění, jako jsou tepelná čerpadla,“ potvrdil Zdeněk Dvořák s tím, že zavedení emisních povolenek by tedy bylo pro uživatele jasným signálem k tomu, jakým technologiím dávat přednost jako alternativě k fosilním palivům.
Teplárenství brzdí nejasná podpora
Je to právě nejasná podpora, co brzdí větší rozšíření tepelných čerpadel v teplárenství. V tomto oboru totiž není jasně podporovaná určitá technologie, která se vyplatí i v dlouhodobém plánu, a modernizace se provádí přechodem od tuhých paliv k zemnímu plynu, což se může do budoucna významně prodražit. České teplárenství tak trpí nerozhodností vlády zvolit jasný směr a strategii. „U nás se nedává jasný politický směr, jak to vidíme například v Dánsku, to nejen do sektoru teplárenství vnáší obrovskou nejistotu,“ upozornila Michaela Valentová z Fakulty elektrotechnické ČVUT na workshopu, který se konal začátkem února pořádaného pod platformou Chytré město a investor.
Více zdrojů a decentralizace přinese stabilnější ceny
Právě Dánsko může být vzorem toho, jak v teplárenství postupovat dále. Zatímco dnešní český model staví na několika velkých zdrojích tepla, zde se spoléhají na decentralizaci. U nových instalací tepelných čerpadel pak z 60 % převládají nejjednodušší instalace vzduch/voda, kromě produkce tepla se teplárny zaměřují také na poskytování flexibility a služeb výkonové rovnováhy, a i to ovlivňuje výslednou cenu tepla pro spotřebitele. „Čím více diverzifikovaných zdrojů tepla dokážeme využít, tím stabilnější a předvídatelnější ceny dokážeme nabídnout spotřebitelům,” zdůraznil na workshopu Filip Tesař ze společnosti sCOP, která nabízí průmyslová tepelná čerpadla.
Nejistota je komplikace pro dodavatele i uživatele
Zájemci o tepelné čerpadlo v České republice jsou podporováni prostřednictvím různých dotačních programů, které mají za cíl snížit emise a podpořit energetickou účinnost. „Nicméně nejistota ohledně zavedení emisních povolenek může komplikovat plánování jak pro dodavatele, tak pro potenciální uživatele těchto technologií. Bez jasného legislativního rámce je obtížné předpovědět návratnost investic, což může brzdit širší adopci tepelných čerpadel v průmyslovém a komerčním sektoru. Je důležité sledovat další vývoj v této oblasti, jelikož konečná rozhodnutí na národní i evropské úrovni budou mít zásadní dopad na energetický trh, spotřebitele i dodavatele technologií,“ uzavřel Zdeněk Dvořák.
KOMENTÁŘE