S velkými změnami nastavení trhu s energiemi reagují Češi mohutnou modernizací svých zdrojů tepla pro domácnosti a firmy. Násobně rostl zájem o solární panely, tepelná čerpadla i nové kotle.
S velkými změnami nastavení trhu s energiemi reagují Češi mohutnou modernizací svých zdrojů tepla pro domácnosti a firmy. Násobně rostl zájem o solární panely, tepelná čerpadla i nové kotle.
Přechod na nové zdroje se snaží podporovat i Vláda svými subvencemi. Je patrný ústup fosilních zdrojů. Jde o nevyhnutelné kroky už kvůli legislativě z EU a nutnosti výměny starých kotlů za ekologičtější zdroje.
Rekordně letos rostl i zájem o tepelná čerpadla. Zatímco minulý rok za prvních devět měsíců podalo žádost o dotaci 1 767 lidí, letos jich žádalo 12 756. Podle informací Komory obnovitelných zdrojů je aktuálně v Česku nainstalováno zhruba 160 tisíc čerpadel, z toho 30 tisíc přibylo letos.
„Obliba tepelných čerpadel, jež jsou, zvláště ve spojení s fotovoltaikou, jedním z nejčistších a nejúspornějších zdrojů vytápění a chlazení, neustále stoupá,“ konstatuje Petr Horký, ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTC).
Zájemci si v současnosti na instalaci čerpadel počkají, stejně jako u solárních panelů. „Na tepelné čerpadlo se zpravidla čekalo týdny, teď to jsou sice měsíce, ale firmy působící v Česku začaly výrazně investovat do zvyšování svých výrobních kapacit,“ dodává Horký.
Podle něj poptávka vzrostla právě kvůli zvyšujícím se cenám plynu. Poslední data Českého statistického úřadu ukazují, že plyn využívá zhruba 2,6 milionu českých domácností. Třetina spotřeby jde na vytápění, zbytek pak na ohřev vody či vaření.
Žádosti v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám za roky 2020, 2021 a 2022
Boom zažívají takzvané kotlíkové dotace pro výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva, které letos cílí na nejzranitelnější domácnosti. Loni do listopadu MŽP evidovalo pouze 83 žádostí, v tomto roce jich má 2 424. Počet tak vzrostl téměř třicetkrát.
Zájem Čechů o čistá řešení, snižování závislosti na Rusku a obecně fosilních palivech potvrzují průzkumy. Podle posledního šetření agentury OMG ze září čtyři z pěti dotazovaných uvedli, že by stát měl dotacemi podporovat zateplení a instalaci fotovoltaiky, a to až do výše 95 procent nákladů tak, aby si modernizaci mohly dovolit všechny domácnosti.
„Ukazuje se, že veřejnost podporuje řešení, která Česku mohou pomoci dostat se ze současné energetické krize a zároveň urychlit transformaci energetiky. Velká část lidí ale stále naráží na finanční a administrativní překážky,“ uvedl k průzkumu Štěpán Vizi, expert Centra pro dopravu a energetiku.
Vláda letos rozšířila hned několik dotačních titulů. Naposledy v listopadu přišla s programem Nová zelená úsporám light, který cíli na obyvatele nejvíce zasažené zdražováním a energetickou krizí. Jim má pomoci se zateplováním a dalšími úsporami energie. Z programu se dále platí i tepelná čerpadla či fotovoltaiky na rodinné domy. I tato podpora by však dle některých odborníků měla více cílit na zranitelné skupiny.
„Stát musí cíleně chránit zranitelné domácnosti, zpřístupnit programy na podporu zateplování a samovýroby elektřiny i lidem s nízkými příjmy,“ konstatoval na listopadové konferenci v Senátu Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí Duha.
Zdroj: média, Vláda
KOMENTÁŘE