V Nizozemsku plánují zavést tepelné čerpadlo jako zákonem daná povinnost od roku 2026.
Dominance obnovitelných zdrojů, snížení uhlíkové stopy a snížení nezávisloti na východních dodávkách energie. To jsou hlavní motivace evropských snah v zavádění nezávislých zdrojů energie. Daleko zachází Nizozensko, které chce uvést tepelné čerpadlo jako zákonem danou povinnost pro spotřebitele.
V Nizozemsku plánují legislativní nařízení zavést v roce 2026. Změna se má týkat novostaveb a domů, které mění systém vytápění. Čerpadla doplní plyn, nad kterým se ovšem v Evropě stahují mračna.
Úspory na energiích a ekologičtější způsob vytápění, to jsou dva největší benefity, kvůli kterým se pro tepelná čerpadla i u nás rozhoduje stále větší počet domácností. Zatímco jejich rozhodnutí je dobrovolné, v Nizozemsku by tomu tak od roku 2026 být nemělo. V tomto roce totiž vstoupí v platnost zákon, který bude instalaci tepelných čerpadel nařizovat.
Povinnost instalovat od roku 2026 udržitelnější systémy vytápění domácností je jednou ze snah, jak vymanit Nizozemsko ze závislosti na ruských dodávkách fosilních paliv. Nové nařízení by se mělo týkat novostaveb a domů, ve kterých bude docházet k výměně současného systému vytápění.
Plán počítá s instalací takzvaných hybridních tepelných čerpadel, tedy kombinace tepelného čerpadla voda/vzduch spolu s plynovým kotlem či jinou zelenou alternativou. Ty budovy, pro které nebude tento systém vhodný, mohou volit jiný způsob vytápění.
Podle evropských spotřebitelských organizací mohou tepelná čerpadla ve srovnání s konvenčními plynovými systémy vytápění snížit účty evropských domácností za energie až o jednu třetinu. Zároveň se mohou stát jedním z řešení, jak se zbavit zmiňované závislosti na Rusku.
Ve snaze prosazovat masivnější využívání systémů tepelných čerpadel ovšem hraje roli také tlak na větší udržitelnost při vytápění domácností. Pokud chce Evropa dosáhnout do roku 2050 titulu prvního klimaticky neutrálního kontinentu, jak bylo usneseno v rámci Zelené dohody pro Evropu, je podle Mezinárodní energetické agentury nutné již v roce 2025 přestat řešit vytápění plynem.
Například i Británie proto chce skutečně v roce 2025 zakázat instalaci plynových kotlů v novostavbách. Návrhy k podobným opatřením se již začínají ozývat i z Evropské komise, konkrétně se hovoří o možném zákazu využívání zemního plynu při vytápění v roce 2040.
Zdroj: CC.cz
KOMENTÁŘE