V prostoru jaderné elektrárny Temelín vznikl prostor pro malý modulární reaktor. V budoucnu by mohl vhodně doplňovat obnovitelné zdroje energie typu větrných a fotovoltaických elektráren.
V prostoru jaderné elektrárny Temelín vznikl prostor pro malý modulární reaktor. V budoucnu by mohl vhodně doplňovat obnovitelné zdroje energie typu větrných a fotovoltaických elektráren.
Energetický koncern ČEZ vyčlenil v areálu Jaderné elektrárny Temelín speciální prostor, kde by v budoucnu mohl vyrůst první malý modulární reaktor v České republice. Vyčleněný prostor nijak neomezuje potenciální výstavbu dalších dvou standardních jaderných bloků, pouze otvírá další možnosti pro rozvoj.
„Z hlediska jaderné energetiky je Temelín vhodná lokalita a ze své praxe vím, že je potřeba orientovat se na budoucnost. Malé modulární reaktory jsou budoucností energetiky, a proto aktivně za Jihočeský kraj vstupuji do těchto jednání a podporuji společný postup,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.
Skupina ČEZ už podepsala memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP a Holtec. Prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež malé modulární reaktory vyvíjí i Skupina ČEZ. V pokročilém stadiu výzkumu je například projekt HeFASTo nebo projekt Energywell.
Proč právě Temelín
Temelín je prověřená jaderná lokalita, což je její zásadní výhodou. Jde o stabilní geologické podloží, dostatek zkušeného provozního personálu i přítomnost pracovníků ochrany. I proto by pilotní projekt malého modulárního reaktoru ve spolupráci nadnárodních firem a samospráv mohl vzniknout právě zde.
„Touto aktivitou není nijak narušen plán na stavbu standardních dvou bloků v lokalitě Temelín. Opce na ně jsou i součástí výběrového řízení na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, které jsme spustili před dvěma týdny,“ vysvětluje Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.
Podpora jihočeského hejtmana
V celém projektu se hodně angažuje také jihočeský hejtman a někdejší ministr průmyslu Martin Kuba, který podle Seznam Zpráv už několik let mluví o plánu vytvořit v regionu jakýsi „nukleární park“, kde by spolupracovaly firmy na vývoji malých reaktorů.
„Už několik měsíců se snažím přesvědčovat americké firmy, aby sem přišly, že jsou tu pro jádro ideální podmínky,“ řekl pro Seznam Zprávy hejtman Kuba. „Ukazuje se čím dál jasněji, že budoucnost jaderné energetiky není jen ve velkých zdrojích, ale v malých moderních reaktorech. Stejně jako dnes nám přijde normální, že mnohá města mají svou teplárnu nebo menší uhelnou elektrárnu, tak jednou bude běžné, že každý region bude mít svůj malý jaderný zdroj.“
„Malé modulární reaktory mohou být výhodné z řady důvodů. Zaprvé zdaleka nejsou ekonomicky tak nákladné, takže umožňují je prostě modulárně skládat za sebe. Zadruhé celý systém zabezpečení je mnohem jednodušší. A za třetí najít vhodnou lokalitu je mnohem jednodušší. To vše by znamenalo urychlení výstavby nových zdrojů, které potřebujeme jako náhradu za uhelné elektrárny a časem i dosluhující jaderné bloky,” pokračuje Kuba.
„Považuji za důležité, aby součástí toho byl Jihočeský kraj jako municipalita. Nás čeká práce na tom, jak tyto reaktory uvádět do normální reality. Chceme zatlačit na to, abychom se dobrali k zdrojům, které jsou rychlé, jdou jednoduše stavět. To je klíčové, válka na Ukrajině nám ukázala naléhavost řešení energetické nezávislosti. Pokud chceme opravdu snížit závislost na ruském plynu, musíme mít konkrétní plán jak. A v Česku to bez jádra nepůjde,” dodává pro Seznam Zprávy Kuba.
Malé modulární reaktory
Malé modulární reaktory jsou malé stavební jednotky (moduly), které jsou vyráběny v továrně a následně převáženy na vybrané místo, kde jsou sestavovány. Díky variabilnímu výkonu se od nich očekává, že budou moci vhodně doplňovat a zálohovat obnovitelné zdroje energie, především pak větrné a fotovoltaické elektrárny. Podle Mezinárodní agentury pro jadernou energii se za malý modulární reaktor považuje elektrárna s výkonem do 300 MWe. Firmy, vyvíjející modulární reaktory, avizují, že první projekty hodlají spustit do konce desetiletí.
Podle serveru oenergetice.cz mají malé modulární reaktory před těmi velkými hned několik výhod. V první řadě jde zejména o možné rozložení investice. Je možné postavit několik menších jednotek podle poptávky v průběhu několika let místo jednorázové dlouhodobé investice do velkého reaktoru. Dalším důvodem pro jejich stavbu jsou požadavky rozvodné sítě. Rozvodná síť nemusí být naprojektována a postavena tak, aby k ní bylo možné připojit velký reaktor o výkonu například 1600 MWe. Může být proto výhodnější použít malé reaktory a rozdělit je, aby zatížení sítě kleslo.
K výhodám patří také využití malých modulárních reaktorů vístech, odříznutých od centrálních rozvodných sítí. Může jít například o ostrovy, oblasti mimo civilizaci, vojenské základny apod. Malé modulární reaktory mohou v těchto případech poskytnout stabilní dodávku elektřiny nebo tepla.
Zdroj: KrajskeListy.cz
KOMENTÁŘE