Veletrh úspor energií: V Rakousku se u tepelných čerpadel myslí na letní provoz

DomůDomácnosti

Veletrh úspor energií: V Rakousku se u tepelných čerpadel myslí na letní provoz

Na veletrhu úspor energií v Rakousku byly vidět trendy ve vytápění: široké využití štěpky a pelet, u tepelných čerpadel myslí na funkci letního provozu.

MŽP: O 50 tisíc vyšší podpora pro tepelná čerpadla
Stav zelené energetiky: Fotovoltaika a tepelná čerpadla rychle přibývají
Průzkum: Výměnu zdroje tepla chystá 16 % Čechů, nejčastěji za tepelné čerpadlo
Úsporné zařízení v domě chce 75 % lidí. Hlavně tepelná čerpadla, zelené střechy netáhnou

Od 8. do 10. dubna se v Rakousku po dvou leté pauze konal největší rakouský veletrh energetických úspor, který je spojován se stavebním veletrhem a veletrhem technického zařízení budov (sanita a voda), pod novým názvem WEBUILT.

Solární energie – vystaveno méně FVE než v Česku

Fotovoltaických zařízení a baterií bylo na veletrhu vystavováno jen několik, dokonce méně, než je nyní zvykem na našich výstavách, a to ještě jako náhrada střešních krytin.

Boom elektromobility na ústupu

Z elektromobility v Rakousku též už vystřízlivěli, takže oproti dřívějšku byly vystaveny jen 3 elektroskůtry a jedno minielektroauto (foto elektromobil). Zajímavostí však byl Wattpilot od firmy Fronius, který nabíjel elektroauta s ohledem na dobu, kdy je elektřina nejlevnější (tedy mimo špičky, což bude brzy velmi důležité, aby nám nepadala síť a nedocházelo k blackoutům).

Z fototermických (kapalinových) slunečních kolektorů byl jedinou novinkou „vakuový“ fototermický (kapalinový, nikoliv trubicový, ale plochý) kolektor TS 400 od firmy thermo/solar, který ale ve skutečnosti není vakuový (jako jsou například ty trubicové), ale podobně jako okenní dvojskla je plněný plynem, v tomto případě kryptonem, čímž se podle výrobce zvyšuje jeho účinnost až o 10 %. Už ale nedodává, že takto snížené tepelné ztráty mají význam jen pro nízké okolní teploty, tedy jen pro malou dobu jeho využití, a je tudíž otázkou, zda se jeho zvýšená cena vyplatí.

Štěpka a peleta v Rakousku ve velké oblibě

Rakušané jsou šetrní, a tak si umí dobře spočítat, že tepelnou energii získají nejlevněji z kotlů nejen na dřevo, ale oproti nám především na štěpku a pelety, kde naopak my silně s jejich využíváním zaostáváme. K vidění tak byla spousta peletových kotlů, především těch velkýcchcentrálních, které mají vedle sebe velký textilní zásobník na několik tun pelet , takže není třeba se o jejich chod i měsíc vůbec starat.

Zajímavostí byly peletové kotle společností ÖkoFEN a Guntamatics s bezplamenným spalováním (oxidací) snižujícím prachové emise, či kotle společností Solarfokus a Fröling s elektrostatickými odlučovači prachových emisí, které nás (už kvůli jejich vysoké ceně) zatím nezajímají. Naopak méně bylo letos kotlů na kusové dřevo (přece jen je s ním větší námaha a nejde jejich provoz plně automatizovat) nebo na štěpku, která se u nás používá jen pro velké komunální výtopny. Též ubylo kuchyňských sporáků, které jsou rakouskou specialitou . Na druhou stranu byl opět vystavován elektrogenerátor na dřevo (plyn). Možná se brzy hodí.

Na letní ochlazování tepelných čerpadel dávají Rakušané důraz

Samozřejmě i v Rakousku nastupuje éra tepelných čerpadel, ke kterým se přesouvají státní dotace kvůli omezování spalování pevných paliv, topného oleje a plynu. Je zajímavé, že v Rakousku se preferuje u nich nejen funkce vytápění v zimě, ale současně i ochlazování v létě, a dokonce s akumulačním zásobníkem chladu k optimalizaci jejich letního provozu.

Velkou novinkou pak byl kapalinový radiátor (podobný klasickému RADIKU), který je ale uvnitř rozdělen vodorovně na 2 části, a mezi nimi je lišta s malými ventilátorky (jako mají notebooky), které je možno použít jak pro urychlení vytápění místnosti (až o 80 %), tak ale i pro chlazení, tedy klimatizaci místností, což konvenční topné systémy neumožňují, protože chlad nahoru sám neproudí. Proto je lze s výhodou použít především pro nízkoteplotní vytápění pod 40 oC a pro chlazení, tedy pro tepelná čerpadla, pro která teplota nad 40 oC zhoršuje podstatně jejich účinnost a tím úspory energie. Na druhou stranu ale je potřeba k nim mít přívod elektřiny a příslušnou elektroniku a ovládací program na mobilu. Samozřejmě jejich cena je tak s klasickými našimi RADIKY neporovnatelná (i zde platí, nechci úspory zadarmo) a nepodařilo se mi zjistit, jak je ošetřena kondenzace vodní páry při chlazení – někam to téci musí a těžko na podlahu.

Trend: Akumulace s dokonalým vrstvením vody dle teploty

Nechyběly ani různé druhy a velikosti akumulačních zásobníků, bez nichž si už nelze úsporné vytápění vůbec představit. Hlavním trendem je u nich dokonalé vrstvení vody dle její teploty, ať už na fyzikálním principu, nebo spoustou odboček, ventilů a čerpadel. Někdy mám z toho ale dojem, že se tato „dokonalost“ těžko kdy zaplatí, protože má svou cenu především v době malých výkonů, respektive rozdílů teplot topné a odebírané vody, takže při velkých mrazech nebo naopak dostatečném svitu sluníčka nebo výkonu kotle nebo tepelného čerpadla tyto možné výhody z velké části odpadají. Naopak musím pochválit, že se začíná dbát u nich i na možné nebezpečí přemnožení nebezpečné bakterie legionella při jejich odstávce např. při dovolené, která při sprchování takto kontaminovanou vodu může způsobit i smrt. Řešením je občasné zahřátí bojlerů na min. 55 oC (přestože na sprchování stačí teplota 35 oC) či proplach nebo místo akumulace ohřáté pitné vody její ohřívání externím deskovým průtokovým výměníkem.

Oproti nám pak byly vystavovány různé elektrické sálavé panely ve formě nejen obrazů, ale i zrcadel, tabulí, sušáků ručníků, stojanů, věží a různých geometrických tvarů. Třeba i my k tomu jednou, až budeme mít větší kupní sílu, dospějeme.

Zdroj: CasopisCzechIndustry.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1