Vláda posunula termín zákazu starých kotlů o dva roky na září 2024

DomůDomácnosti

Vláda posunula termín zákazu starých kotlů o dva roky na září 2024

Vláda posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky na září 2024.

ČR dostane z EU 73 miliard Kč na investice do energetiky
Velké firmy požadují na energetických kompenzacích více než 5,5 miliardy Kč
Těžba bitcoinů spotřebuje ročně 2x více elektřiny než ČR
Ukrajina popřela možné prodloužení smlouvy o tranzitu ruského plynu

Termín zákazu provozu starých kotlů na uhlí se posune o dva roky na 1. září 2024. Vláda to dnes schválila na návrh ministerstva životního prostředí, oznámila na ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Posun zákazu provozu kotlů první a druhé emisní třídy je zakotven v novele zákona o ochraně ovzduší. Kabinet chce podle ministryně ulehčit domácnostem aktuálně zatíženým inflací, růstem cen energií a úvahami o odklonu od plynu. Bude se to podle ní týkat minimálně 150.000 domácností. K odkladu do roku 2024 vyzval počátkem března také bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Resort životního prostředí nedávno omezil v kotlíkových dotacích na výměnu starých kotlů na pevná paliva i v programu Nová zelená úsporám podporu pro plynové kotle. Zároveň zvýšil dotaci na tepelná čerpadla. Úpravy mají omezit závislost ČR na zemním plynu z Ruska, jehož armáda před měsícem napadla Ukrajinu.

Příspěvek na tepelné čerpadlo u kotlíkových dotací se zvýšil o 50.000 korun na 180 000 Kč. Podpora na plynové kondenzační kotle v kotlíkových dotacích i Nové zelené úsporám bude proplacena jen tehdy, pokud už je výměna hotová nebo je pořízení kotle závazně objednáno v době od počátku loňska do konce letošního dubna.

Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti jsou financovány z Operačního programu Životní prostředí (OP Životní prostředí), z programu Nová zelená úsporám se přispívá na výměnu kotle domácnostem s běžnými příjmy. Z kotlíkových dotací je nadále možné získat podporu na tepelná čerpadla a kotle na biomasu.

Zdroj: Vláda ČR

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1