Dotace na fotovoltaiku. Co byste o nich měli vědět, abyste na ně také dosáhli?
Dotaci na fotovoltaický systém z dotačního programu Nová zelená úsporám mohou čerpat všichni majitelé a stavebníci rodinných domů, žádat o ni ale mohou i nabyvatelé novostaveb.
Dotační program nabyl v říjnu 2021 nové podoby a je tak přehlednější, dosažitelnější a především v rovině finanční úspory výhodnější. Co byste měli o fotovoltaice z hlediska dotací vědět předtím, než si ji pořídíte?
Na podzim loňského roku byly vydány nové podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám, které by měly platit až do roku 2025. V oblasti domácích fotovoltaických elektráren přinesly velké změny, a to k lepšímu. Došlo totiž k zásadnímu zjednodušení a především k navýšení maximální výše podpory.
Dotaci na fotovoltaiku mohou využít všichni majitelé a stavebníci rodinných domů včetně nabyvatelů novostaveb. Novinkou je, že o dotační podporu mohou požádat také rekreační objekty s podmínky, že mají evidenční číslo a máte v nich hlášený trvalý pobyt minimálně dva roky. Obrovskou výhodou je, že dotace se vyplácí i zpětně – stát uhradí instalace realizované a zaplacené od 1. ledna 2021.
Dříve bylo možné fotovoltaický systém nainstalovat pouze na střechu či fasádu, teď je možné ji umístit i na související objekty, jako je pergola, garáž, stodola nebo dokonce i plot. Podmínkou je, že elektřinu vyrobenou fotovoltaikou musíte využít pro pokrývání vlastní spotřeby, nikoliv pro prodej elektřiny zpět do distribuční sítě. Podporované fotovoltaické systémy jsou fotovoltaika na přípravu teplé vody, fotovoltaická elektrárna bez akumulace, fotovoltaika na bateriový systém, fotovoltaika s tepelným čerpadlem nebo ostrovní elektrárna.
Platí, že čím vyšší výkon fotovoltaické elektrárny, tím vyšší dotace. S každým instalovaným kilowattem fotovoltaiky a s každou kilowatthodinou baterie se zvyšuje dotace na fotovoltaiku. S dotací Nová zelená úsporám pokryjete na pořízení fotovoltaiky maximálně padesátiprocentní náklady, přičemž můžete získat 200 tisíc na jeden rodinný dům.
Celkovou sumu je možné významně navýšit kombinací s dalšími možnostmi – například pořízení domácí nabíjecí stanice, výměnu zdroje tepla nebo zateplení. Abyste dotaci získali, musíte připravit dokumenty pro podání žádosti o dotaci. Potřebovat budete také dokumenty, které prokazují řádné dokončení realizace projektu. Po předložení dokumentů proveden Státní fond životního prostředí vyhodnocení žádost. Bude-li v pořádku, bude dále poslána k projednání Radě Státního fondu životního prostředí a nakonec ji podepíše ministr životního prostředí.
Zdroj: RealizaceBydleni.cz
KOMENTÁŘE