Termín pro výměnu kotle se opět blíží. Výhody plynu lze využít i bez přípojky

DomůEnergie

Termín pro výměnu kotle se opět blíží. Výhody plynu lze využít i bez přípojky

Plynové kondenzační kotle stále zůstávají dobrou a ekonomickou volbou z hlediska pořizovacích, ale i provozních nákladů. Výhody plynového vytápění a vaření lze však využít i tam, kde nejsou dostupné rozvody zemního plynu.

Norský plyn ucpává některé kotle
Česko bude muset dovážet víc plynu
Velkoobchodní cena plynu opět rostla na 3363 Kč za MWh
MGS pozastavila Gazpromu pronájem zásobníků plynu na Moravě

Plynové vytápění obecně – ať už jde o zemní plyn, či kapalný propan – má stále velký význam zejména při výměně starých ekologicky nevyhovujících kotlů na tuhá paliva.

Povinnost odstávky kotlů 1. a 2. emisní třídy byla jen odložena, takže jejich na výměnu zbývá opět pouhý rok a půl.

U starších energeticky náročnějších domů, kde mnohdy není využití například tepelného čerpadla vhodné, představuje plyn optimální řešení. Plynové kondenzační kotle stále zůstávají dobrou a ekonomickou volbou z hlediska pořizovacích, ale i provozních nákladů. Využívají i teplo spalin, díky čemuž pracují s účinností až 108 %. Pro mnoho domácností může v dnešní době již být zásadní také bezobslužný provoz a nulové nároky na přípravu nebo skladování paliva.

Přejít na plyn můžete i bez přípojky

Výhody plynového vytápění a vaření lze však využít i tam, kde nejsou dostupné rozvody zemního plynu. Umožňuje to LPG, resp. čistý propan dodávaný autocisternou do zásobníku umístěného na pozemku poblíž domu. Podle výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2021 v Česku využívá vytápění plynem ze zásobníku asi 23 tisíc domácností. Zdaleka se tak nejedná pouze o odlehlé oblasti.

Levnější plyn

Význam propanového vytápění, které se v poslední době stalo ekonomicky poměrně atraktivním, roste. Válka na Ukrajině a následná energetické krize sice výrazně zamávala s cenami energií, LPG si však díky nezávislosti na Rusku zachovalo svoji cenovou stabilitu. Čistý propan tak v současnosti může svojí cenou směle konkurovat zemnímu plynu.

„LPG zdražovalo během energetické krize minimálně. V případě propanu dodávaného do zásobníku činila cena v roce 2022 průměrně 2,6 Kč/kWh, a to včetně DPH, dopravy i distribučních poplatků,“ říká Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas. „Cenový strop u zemního plynu činí 3,025 Kč/kWh s DPH. I když už se objevují tarify pod touto úrovní, k ceně komodity je třeba připočíst ještě poplatky za distribuci plynu a poplatek operátorovi trhu,” dodává Jiří Karlík.

Stejně jako u tuhých paliv, s LPG lze ušetřit nákupem plynu během letního období. Zákazník přitom nemusí platit jednorázově za celou dodávku kapalného plynu. Dodavatelé umožňují i průběžné zálohové platby.

Kolik stojí přechod na propan?

U rodinného domu s vytápěnou plochou mezi jedním a dvěma sty metry čtverečními se podle kalkulace společnosti Primagas pohybuje celková investice, vč. instalace plynového zásobníku a kotle i započtení všech dílčích prací a materiálu přibližně mezi 115 a 180 tisíci korunami. Pokud někdo přechází na propan ze zemního plynu, kdy lze využít stávající kotel, pak se počáteční investice pohybuje mezi 60 a 100 tisíci korunami.

„LPG vytápění někdy dává ekonomický smysl, přestože je obec plynofikována. Vybudování zcela nové plynové přípojky totiž může být v některých případech komplikované a vyjít dráž než instalace plynového zásobníku,“ připomíná Jiří Karlík a dodává, že na plynové kotle stále existují „dotace“. Nový odběratel propanu pro rodinný dům může využít příspěvek ve formě slevy z vyúčtování až 20 tisíc korun od Primagasu, a to nejen na kotel, ale např. na rekonstrukci topné soustavy.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0