Britský start-up v Česku postaví první gravitační elektrárnu na světě

DomůEnergie

Britský start-up v Česku postaví první gravitační elektrárnu na světě

Bývalé uhelné doly na Ostravsku se mají za pár let proměnit v masivní zásobárny elektrické energie.

Po dvou letech od pádu Bohemia Energy čeká odběratele energií nepříjemné překvapení
ERÚ loni udělil přes 14 milionů na pokuty za praktiky proti spotřebitelům
Česko se odstřihne od ruské ropy, zvýší kapacitu ropovodu TAL
EK představí plán zbavení se energetické závislosti na Rusku. Má stát 200 miliard eur

Bývalé uhelné doly na Ostravsku se mají za pár let proměnit v masivní zásobárny elektrické energie.

Zástupci českého státního podniku Diamo a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava v úterý podepsali v Praze dvě memoranda o spolupráci s britským startupem Gravitricity, jehož konečným cílem je vybudování první gravitační elektrárny na světě, která má vzniknout na českém území, konkrétně v některém z uzavřených černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji.

„Aktuálně zvažujeme několik možných lokalit. Tou nejpravděpodobnější je v tuto chvíli Darkov (bývalý černouhelný důl společnosti OKD ležící na pomezí katastrů obce Stonava a karvinské místní části Darkov – pozn. red.),“ uvedl pro E15 šéf Gravitricity Charlie Blair. Projekt za zhruba třicet milionů eur, více než 700 milionů korun, si bude britská společnost financovat sama, má ovšem v plánu požádat o podporu Inovační fond Evropské unie.

„V ideálním případě by elektrárna měla být spuštěna v roce 2026. Pokud vše dobře dopadne, rádi bychom v zemi zprovoznili několik dalších,“ tvrdí Blair. Česko si Gravitricity vybrala, protože ve Spojeném království byla většina uhelných dolů uzavřena již před několika desítkami let a jejich průzkum by byl příliš nákladný.

„Projekt má pochopitelně i spousty úskalí technického rázu, která bude nutné překonat,“ mírní nadšení Britů ředitel Diama Ludvík Kašpar. „Prvním krokem tedy rozhodně bude vypracování studie proveditelnosti. Vše je jinak plně v režii společnosti Gravitricity, my jí především poskytujeme svou podporu a know-how,“ dodává Kašpar.

Společnost Gravitricity vyvinula unikátní technologii GraviStore, která umožňuje uskladnit nevyužitou elektrickou energii hluboko pod zemí, přičemž využívá síly zemského gravitačního pole. Je to v podstatě baterie, jež funguje na stejném principu jako vodní přečerpávací elektrárny.

Tento systém by mohl nalézt široké uplatnění v okamžiku, kdy budou státy Evropské unie získávat většinu energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární nebo větrné elektrárny. Obrovskou nevýhodou těchto zdrojů je přílišná závislost na výkyvech počasí, takže někdy produkují elektřiny mnoho a jindy zase málo. Právě tento problém má vyřešit projekt Gravitricity, který nadbytečnou energii dočasně uloží, aby ji v době nedostatku zase využil.

Technologie by měla být mnohem ekologičtější, levnější a mít výrazně delší životnost než klasické lithium-iontové baterie. Pro Česko má navíc projekt přidanou hodnotu v tom, že by našel nové využití pro již existující infrastrukturu a vytvořil by pracovní příležitosti v Moravskoslezském kraji, který po ukončení těžby uhlí trpí vysokou nezaměstnaností.

Pro více informací: E15.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0