České větrné elektrárny na rekordu: Za leden a únor vyrobily téměř 200.000 MWh

DomůEnergie

České větrné elektrárny na rekordu: Za leden a únor vyrobily téměř 200.000 MWh

Tuzemské větrné elektrárny jsou ve své produkci v úvodu roku 2022 na rekordu. Za leden a únor vyrobily téměř 200.000 MWh elektřiny.

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil
Stanjura: Česko by mělo zvýšit podíl elektřiny vyrobené z jádra
S růstem počtu fotovoltaických elektráren roste riziko hackerského útoku na ně
EK představí plán zbavení se energetické závislosti na Rusku. Má stát 200 miliard eur

Tuzemské větrné elektrárny jsou ve své produkci v úvodu roku 2022 na rekordu. Za leden a únor vyrobily téměř 200.000 MWh elektřiny.

Nejvyšší zaznamenané množství elektřiny v takto krátké době ve své produkci zaznamenaly české větrné elektrárny. V lednu to bylo 87 639 megawatthodin (MWh), v únoru dokonce 106 050 MWh, ukazují předběžná data ze systému OTE.

Velký potenciál

Pro srovnání-jde o množství elektřiny, které za měsíc spotřebuje více než milion osob. 340 českých větrných elektráren bylo schopno po oba měsíce vyrábět dostatek elektřiny, jejíž objem odpovídá spotřebě domácností v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Dobré větrné podmínky nejen v České republice, ale i jinde v Evropě tak nyní pomáhají zvyšovat energetickou soběstačnost EU a zmírňovat současnou energetickou krizi.

Leden a únor obecně patří k největrnějším měsícům v roce. Větrné elektrárny po dobu šesti měsíců (od října do března) vyrábějí každý měsíc asi 10 % své roční výroby. Dva jarní měsíce (duben a květen) vyrábějí asi 8 %. Zbývající čtyři měsíce (od června do září) se výroba pohybuje mezi 5 a 6 %.

Větrné elektrárny pokrývají zhruba 1 % spotřeby elektřiny v ČR. Jedenáctkrát méně, než v sousedním Rakousku, které má srovnatelné geografické podmínky a patnáctkrát méně, než činí průměr států evropské sedmadvacítky.

Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii (ČSVE), řekl: „Maximální výroby dosahuje větrná elektrárna od poloviny podzimu do druhé třetiny jara, kdy je zároveň nejvyšší celková spotřeba elektřiny. I v nejhorších měsících je výroba stále na polovině hodnot nejlepších měsíců.” ČSVE sdružuje provozovatele větrných elektráren i výrobce a dodavatele technologií.

Urychlení instalace nových zdrojů

Tuzemské větrné elektrárny mohou v roce 2040 reálně pokrýt 31 % dnešní spotřeby elektřiny v Česku, a to po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich realizací. Vyplývá to ze studie připravené Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

„Dva roky starý národní energeticko-klimatický plán přitom předpokládá do roku 2040 zdvojnásobení spotřeby zemního plynu ve výrobě elektřiny. Považuji za nezbytné a zároveň všestranně výhodné společně usilovat o urychlení instalací nových obnovitelných zdrojů energie. Jsou to zdroje domácí a přímo tak snižují závislost na dovozu energií včetně těch z Ruska, nepodléhají cenovým turbulencím a pomáhají chránit klima. V obnovitelných zdrojích musíme šlápnout na plyn,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Díky větrných elektrárnám se elektřina nemusela nakoupit za draho z jiných zdrojů. „Čím více bude elektřiny z obnovitelných zdrojů, tím více se ušetří,“ řekla Iva Šťastná z firmy Portiva, která v Česku projekty větrných elektráren na sedmi lokalitách.

Zdroj: SolarniNovinky.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1