Česko odebírá vysoké množství plynu z Ruska. Asi kvůli nižší ceně, v USA zdražuje

DomůZahraničí

Česko odebírá vysoké množství plynu z Ruska. Asi kvůli nižší ceně, v USA zdražuje

Proč se v posledních dnech výrazně změnil dodavatelský řetězec pro český plyn? Česko odebírá vysoké množství plynu z Ruska. Asi kvůli nižší ceně, v USA se zdražuje.

Češi nyní platí za energie v průměru o 155 Kč měsíčně více než loni
S nízkým tarifem můžete výrazně ušetřit na elektřině
Vláda projedná maximální cenu silové elektřiny do 6000 Kč za MWh
Zastropování energií letos vyjde asi na 50 mld. Kč

Celých 94 % plynu odebírá Česko v tomto měsíci z „ruského směru“, hlavně přímo z Ruska. Z dat Net4Gas vyplývá, že takový výrazný obrat ve změně dodavatele plynu u nás dlouho nebyl zaznamenán. Jen 6 % plynu je ze západního směru, tedy z Norska či z terminálů na zkapalněný plyn, kde si ČR už od roku 2022 pronajímá kapacitu. Nyní ale tuto kapacitu prakticky nevyužívá.

Může za dramaticky navýšený přítok plynu do Česka z ruského směru nově uzavřený kontrakt s Alžírskem? Nemůže. Česko v jeho rámci dostává plyn od začátku letošního října, celkově ale jen v objemu asi dvou procent roční spotřeby. Což v rozpočtení na měsíce odpovídá průměrné měsíční dodávce kolem 120 gigawatthodin. Jenže předávací stanicí Lanžhot, tedy z „ruského směru“, přiteklo letos v říjnu zhruba 3650 gigawatthodin. Loni v říjnu to bylo zhruba 870 gigawatthodin.

Pokud tedy alžírský plyn tekl přes Lanžhot a navýšil objem dodávky o zmíněných 120 gigawatthodin, při jinak meziročně stejném objemu dodávek by to znamenalo nárůst na přibližně 1000 gigawatthodin (a to už ruský plyn proudil Lanžhotem i loni v říjnu, byť v nižším objemu než letos).

Jenže, jak víme, letošní nárůst není na 1000 gigawatthodin, ale hned na 3650 gigawatthodin. Kdepak, Alžírskem to nebude.

Hlavním podezřelým zůstává Rusko. A že může být ruský plyn vykázaný jako slovenský, neb jde o dovoz ze Slovenska, nemění nic na tom, že molekuly takového plynu se „zrodily“ na území Ruské federace. Ani na tom, že Rusko je konečným příjemcem platby za ně. Slovensko prakticky žádný plyn netěží (přesněji, jeho vlastní těžba odpovídá asi 1,5 procenta celkové slovenské spotřeby plynu).

Navíc vývoj cen zemního plynu v USA podle analýzy agentury Reuters panuje ohledně vývoje cen plynu v USA velké napětí. Reuters uvádí, že trhy se zemním plynem ve Spojených státech na podzim zvažují rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou pro letošní zimu a příští rok. Trhy v USA tak naznačují, že se mohou objevit výrazně vyšší ceny zemního plynu.

Forwardové trhy s futures Henry Hub, srovnávací cenou zemního plynu v USA, naznačují, že ceny budou v roce 2025 v průměru 3,20 USD za milion britských tepelných jednotek (mmBtu), ve srovnání s průměrnými 2,22 USD, které jsou zatím v letošním roce, což ukazují údaje z LSEG. Zhruba 44% meziroční nárůst cen by byl nejstrmějším ročním vzestupem od roku 2022 a mohl by zhoršit trendy inflace energetických produktů navzdory zpomalení širšího růstu cen ve Spojených státech.

Zdroj: Kurzy.cz

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1