Čeští distributoři solárních panelů dodají až gigawatt výkonu

DomůEnergie

Čeští distributoři solárních panelů dodají až gigawatt výkonu

Nová masivní vlna investic do fotovoltaických elektráren překlápí další solární obor do miliardového byznysu.

Jaké dotace mohou podnikatelé využít, aby ušetřili za energie?
Šetří stát i firmy, ty hledají zdroje energie typu fotovoltaiky, bioplynu či hybridů
Co je potřeba při instalaci fotovoltaiky dodržet s ohledem na požární bezpečnost?
Bytový dům v Lubech má 40 solárů. Elektřinu zde komunitně sdílí celé SVJ s 19 domácnostmi

Nová masivní vlna investic do fotovoltaických elektráren překlápí solární obor do miliardového byznysu. Solárního boom v Česku může až desetkrát překonat rozsah toho prvního z let 2009 a 2010.

Distributoři solárních komponentů rozšiřují svá portfolia o stále nové součástky a meziročně rostou o vyšší desítky až stovky procent. V rychlejším rozvoji je brzdí například pomalé připojování elektráren do sítě nebo také české specifikum – měření elektřiny po fázích.

V současné době je podle odpovědí zástupců tří distribučních společností v různém stadiu příprav zhruba 18 000 megawattů nového výkonu ve fotovoltaice, z toho pro 10 360 MW již investoři získali souhlas k připojení k síti.

Počet připravovaných projektů na stavbu solární elektrárny nyní atakuje 100 tisíc. Jak počet nasvědčuje, převažují malé instalace na střechách rodinných domů. Vzhledem k podmínkám, jež omezují přetok elektřiny do sítě, nepředstavují větší problém pro stabilitu sítě a lze je stavět téměř všude. Horší je to v případě velkých fotovoltaik s výkonem v řádu megawattů; u takových projektů již distributoři často zvažují, kdy a zda vůbec je k síti připojí.

Poptávka po panelech překonává všechna očekávání

Zajímavostí může být, že zájem investorů není rovnoměrný a zaměřuje se hlavně na síť ČEZ Distribuce. „Od začátku letošního roku do poloviny listopadu jsme přijali více jak 76 500 žádostí na připojení výrobny k distribuční soustavě, z toho je cca 64 600 žádosti o mikro zdroj do výkonu 10kW. Kladně vyřízeno bylo v polovině listopadu 69 700 žádostí s instalovaným výkonem 9100 MW,“ odpověděla vedoucí útvaru regionální komunikace Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Letos se staví hlavně menší instalace na střechách budov. Síť ČEZ Distribuce, k níž je připojena více než polovina všech odběratelů v Česku, plánuje letos připojit tisíce nových výroben s instalovaným výkonem zhruba 140 MW. Výsledek by mohl být ještě silnější, ale část projektů se opozdí kvůli chybějícím střídačům, panelům a bateriovým uložištím.

Od příštího roku se začnou stavět i větší pozemní instalace. U nich se už objevuje problém s kapacitou pro připojení. „V některých lokalitách jsme již na limitních hodnotách, a to především kvůli spekulativním žádostem, které mají planou smlouvu, blokují kapacitu v síti, ale s největší pravděpodobností se nebudou realizovat,“ upozornila Soňa Holingerová a dodala, že část investorů nemusí získat stavební povolení nebo potřebnou změnu územního plánu.

Rozsah nových fotovoltaik v přípravě

distributor schválený výkon (MW) v jednání (MW)
ČEZ Distribuce 9100 6500
EG.D 1200 1100
PREdistribuce 63 4,5
celkem 10 363 7604,5
Zájem o připojení nových fotovoltaik. Zdroj: distributoři

Posílení sítě na jihu vyjde na miliardy

Enormní nárůst žádostí o připojení solárních elektráren eviduje také distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí v jižní části republiky. „Ke konci roku 2020 jsme evidovali 2600 žádostí o připojení, v roce 2021 jich bylo zhruba 7000 a letos v září jsme registrovali už 27 000 žádostí o připojení, což se samozřejmě logicky projevuje i na kapacitách zatížení distribuční sítě,“ uvedl Libor Kolář, vedoucí managementu sítí a strategických projektů společnosti EG.D.

Rezervovaný výkon zasmluvněných výroben nyní dosahuje zhruba 1200 MW a v jednání je dalších 1100 MW výkonu. Žádosti o připojení výroben se kumulují především v oblasti jižní Moravy. Distribuční oblast okolo rozvoden Sokolnice a Otrokovice jsou již dnes silně zatížené a vzniká zde riziko, že přicházející žádosti na zapojení obnovitelných zdrojů už zde nebude možné uspokojit.

EG.D do obnovy a posílení své distribuční sítě investuje každý rok přes pět miliard korun, ale ani to nebude stačit. Připojení všech výroben se smlouvou a výroben v jednání o celkovém rezervovaném výkonu 2300 MW si vyžádá investice ve výši 2,5 až 3 miliardy korun. „Další investice jsou spojené se souvisejícím posílením soustavy od hladiny nízkého napětí po sítě velmi vysokého napětí, celkem se tak dostáváme na zhruba 8,5 miliardy korun nad rámec plánovaných investic,“ dodává Libor Kolář.

Praha na okraji solárního boomu

Opačná je situace v Praze, kde je zájem o připojování fotovoltaických elektráren nejmenší. Chybí zde vhodné (nebo spíš levné) pozemky pro pozemní solární elektrárny, střešní panely na střechách v centru Prahy blokují památkáři. V roce 2022 bylo k síti PREdistribuce připojeno zatím 707 zdrojů s výkonem 5,2 MW, ve všech případech se jedná o malé instalace na střechách.

Zřejmě největší fotovoltaiku v Praze nyní dokončují společnosti ČEZ ESCO, Enesa a GreenBuddies na střeše Kongresového centra. Tvoří ji 2080 solárních panelů o celkovém výkonu 936 kW. Navzdory svému rozsahu pokryje jen zhruba desetinu roční spotřeby energie v této monstrózní budově z komunistické éry.

Jak dodal mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka, letos PRE se zájemci uzavřela 2800 smluv o připojení. Rezervovaný výkon dosahuje 63 MW. Zřejmě celý tento objem bude připojen během příštího roku. „Neměl by mezi nimi být žádný solární park větší než 1 MW,“ doplnil mluvčí PRE.

Zdroj: E15, EkonomickyDenik.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0