Domácnosti pokračují v energetických úsporách, tepelné čerpadlo zakoupilo už 9 % lidí.

DomůObnovitelné zdroje

Domácnosti pokračují v energetických úsporách, tepelné čerpadlo zakoupilo už 9 % lidí.

Domácnosti pokračují v energetických úsporách bydlení, tepelné čerpadlo zakoupilo už 9 % lidí.

Fond ČEZ Inven Capital podpořil start-up Ember pro bezemisní meziměstskou dopravu
7 Nejčastějších mýtů o biometanu aneb co provází výrobu plynu z obnovitelných zdrojů
Tepelné čerpadlo tvoří polovinu instalovaných zdrojů energie. V loni jich přibylo 24 000
Praha na výměnu starých neekologických kotlů vyčlenila 11,5 milionu korun

Většina majitelů rodinných domů už provedla nějaké úpravy ke snížení energetické náročnosti bydlení, více než polovina v nich chce pokračovat i v letošním roce.

Tři čtvrtiny lidí, kteří přistupují k rekonstrukcím, je hradí z vlastních úspor, jen malá část využívá hypotéku nebo stavební spoření. Vyplývá to z průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS).

Z průzkumu vyplývá, že 85 procent majitelů rodinných domů přistoupilo k energeticky úsporným opatřením. Třetina domů má zateplené zdi, polovina majitelů vyměnila okna nebo dveře.

Solární panely si pořídilo devět procent majitelů domů, tepelné čerpadlo osm procent, rekuperaci tepla dvě procenta. Podle předsedy představenstva SSČS Libora Vošického je stále velký potenciál ke snížení energetické náročnosti českých domácností.

Pro 80 procent domácností je hlavním motivem plánovaných úprav úspora peněz. Tři desetiny domácností považují za významný důvod také snahu chovat se ekologicky. Pro 14 procent hraje roli nejistota a neochota topit plynem kvůli válce na Ukrajině.

Rekonstrukce ke snížení energetické náročnosti bydlení lidé financují zejména z úspor, platilo je tak 77 procent dotázaných. Dvanáct procent využilo hypotéku, jedenáct procent úvěr ze stavebního spoření.

O státní dotaci na úsporná opatření podle průzkumu požádala čtvrtina lidí, kteří k rekonstrukcím přistoupili. Pro 40 procent lidí je proces žádosti o dotace příliš složitý. Pro některé zájemce je nevýhodou i to, že se dotace proplácí zpětně, takže je nutné úpravy nejprve financovat z jiných zdrojů.

Zdroj: oEnergetice.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1