Evropský účetní dvůr odhalil, že EU nedala na klima 20 % rozpočtu, jak slíbila

DomůEnergie

Evropský účetní dvůr odhalil, že EU nedala na klima 20 % rozpočtu, jak slíbila

Evropský účetní dvůr zjistil nesrovnalosti ve výdajích na klimatická opatření. Evropská unie nadhodnotila dle účetního dvora informaci o vydané částce nejméně o 72 miliard eur.

ČR dostane z EU 73 miliard Kč na investice do energetiky
EU: Více baterií bude možné recyklovat
Rok 2035 neznamená konec spalovacích motorů. Bezemisní paliva existují, problém je měření emisí
EU rekordně dotuje zelené energie. Češi dotace brzdí byrokracií

Evropský účetní dvůr zjistil nesrovnalosti ve výdajích na klimatická opatření. Evropská unie nadhodnotila dle účetního dvora informaci o vydané částce nejméně o 72 miliard eur.

Podle zprávy Centra pro dopravu a energetiku nesplnila Evropská unie svůj vlastní závazek, že 20 % prostředků v rámci rozpočtu na roky 2014-2020 půjde na klimatická opatření. Takový je závěr zvláštní zprávy Evropského účetního dvora, která byla zveřejněna v pondělí. Evropská komise přitom oznámila, že uvedený cíl splnila a na opatření spojená s klimatem bylo vynaloženo 216 miliard eur. Auditoři však zjistili, že tato částka je minimálně o 72 miliard eur nadhodnocená.

Auditoři v tiskové zprávě rovněž vyjádřili obavu, že ve vykazování informací Evropskou komisí mohou problémy se spolehlivostí pokračovat i v období 2021–2027. Cíl EU pro oblast klimatu se v tomto období zvyšuje na 30 %. Zjištění odpovídají závěrům nové analýzy, kterou vypracovalo Centrum pro dopravu a energetiku ve spolupráci s datovým analytikem Petrem Bouchalem.

Ta ukázala, že Česko místo proklamovaných 20 %, vydalo z evropských strukturálních a investičních fondů na klimatická opatření v dobíhajícím rozpočtovém období 2014-2020 pouhých 12,7 %. Stejně jako evropští auditoři analýza poukazuje na problematické hodnocení klimatického přínosu podpořených projektů a nedostatečnou kontrolu ze strany Evropské komise.

Z analýzy operačních programů, kterou vypracovalo Centrum pro dopravu a energetiku, je patrné, že podpora obnovitelných zdrojů je u nás stále velice nízká. Proto, aby Evropa dostála svých závazků vyplývajících ze Zelené dohody a dosáhla uhlíkové neutrality do roku 2050, je třeba podporu klimatických opatření zvýšit, domnívají se pracovníci Centra.

“Závěry Evropského účetního dvora se shodují s naší analýzou. U výdajů na klima se sleduje předpoklad, ale ne konečný příspěvek ke klimatickým cílů. Nyní je míč na straně Evropské komise. EK by měla metodiku zpřísnit a důsledně vymáhat dodržování principu ‘významně nepoškozovat,“ uvedla Eva Mariničová, odbornice na EU fondy, autorka analýzy CDE.

Zdroj: CDE, Energie21.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1