Hospodaření energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí letošního roku zatím podle očekávání analytiků plní předpoklady ze začátku roku.
Hospodaření energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí letošního roku zatím podle očekávání analytiků plní předpoklady ze začátku roku.
Tržby společnosti tak vzhledem k vyšším cenám elektřiny ve srovnání s loňskem rostou, výsledný čistý zisk by se však měl kvůli speciálním daním a odvodům pohybovat kolem 17,6 miliardy korun, tedy téměř na polovině loňského pololetního zisku.
Vliv zvláštních daní se však postupně snižuje. Vyplývá to z vyjádření analytiků. V prvním čtvrtletí meziročně ČEZ klesl čistý zisk o 60 procent na 10,8 miliardy korun. Za celý loňský rok činil rekordních 78,4 miliardy korun. Pololetní výsledky zveřejní firma ve čtvrtek.
„V druhém kvartále očekáváme růst tržeb i zisku EBITDA, zejména vzhledem k vyšším realizovaným cenám elektřiny, ale mírný pokles čistého zisku, který negativně ovlivní speciální daně,“ řekl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Odvod z nadměrných tržeb by se podle něj měl v případě ČEZ týkat zejména výnosů z jaderných elektráren. „Pro druhý kvartál odhadujeme asi tři miliardy Kč,“ podotkl Trampota. Další vliv pak bude mít daň z neočekávaných zisků. Čistý zisk by tak podle Trampoty měl za druhé čtvrtletí činit 6,7 miliardy korun, meziročně o 2,9 procenta méně.
Stejně hodnotí vývoj hospodaření ČEZ také analytik J&T Banky Milan Lávička. Podle něj sice tržby i EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, meziročně stoupnou o desítky procent, v čistém zisku se však negativně projeví zejména daň z neočekávaných zisků. Postupně naopak podle něj slábne dopad odvodů z nadměrných tržeb, ve srovnání s prvním čtvrtletí bude podle něj už relativně malý. Lávička tak očekává čistý zisk za druhé čtvrtletí na úrovni sedmi miliard korun, což by bylo meziročně o dvě procenta více.
Celoročně se tak hospodaření ČEZ podle analytiků zatím pohybuje v rámci cílů společnosti ze začátku roku. „Letos by měla EBITDA dosáhnout 105 až 115 miliard Kč a čistý zisk 33 až 37 miliard Kč,“ dodal Trampota. Stejný názor má i Lávička, podle něhož proto vedení ČEZ v tuto chvíli nemá důvod jakkoliv měnit celoroční výhled.
Mimořádné odvody v podobě daně z neočekávaných zisků a mimořádných odvodů z nadměrných tržeb zavedla v souvislosti s energetickou krizí v závěru loňského roku vláda. Výnosy z toho mají pokrýt náklady na opatření související s prudkým růstem cen energií. Podle Lávičky lze očekávat debaty o možné úpravě nebo zrušení těchto odvodů na konci roku.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
Zdroj: čtk
KOMENTÁŘE