Nejškodlivější skleníkový plyn je pod přísnou regulací i v Česku

DomůFirmy

Nejškodlivější skleníkový plyn je pod přísnou regulací i v Česku

Již několik let se hovořilo o nutnosti regulace skleníkových plynů SF6, která by byla součástí nejen evropských snah zaměřených na ochranu klimatu, ale také závazných předpisů.

Kalkulator.cz: Fixace ceny za elektřinu a plyn se vyplatí. Ideálně pak na rok
Na tepelná čerpadla se čeká i měsíce. České firmy investují do zvýšení výroby
Úsporné projekty ČEZ ESCO uspořily klientům téměř 400 milionů korun
Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku se obrátily k růstu

Již několik let se hovořilo o nutnosti regulace skleníkových plynů SF6, která by byla součástí nejen evropských snah zaměřených na ochranu klimatu, ale také závazných předpisů.

Nyní byly tyto legislativní kroky dokončeny a 11. března 2024 i v České republice nabylo účinnosti nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o používání problematického fluorovaného skleníkového plynu SF6.

Nařízení se týká mimo jiné eliminace fluoridu sírového (SF6) v rozvaděčích vysokého napětí. Pro elektrické rozvaděče jsou nyní definovány čtyři kategorie a data, od kterých tyto zařízení nesmí být s obsahem tohoto plynu uváděny do provozu.

Prvním datem je 1. leden 2026, kdy bude platit jeho zákaz pro zařízení do 24 kV, o dva roky později pro zařízení od 52 kV do 145 kV, od 1. ledna 2030 pro rozvaděče od 24kV do 52 kV a posledním datem bude 1. leden 2032, kdy se zákaz bude vztahovat na zařízení nad 145 kV. Nařízení se dotkne firem působících na tuzemském trhu, které se musí na dnes již platnou změnu legislativy připravit. 

„I když se může zdát, že nová legislativa EU je příliš přísná, její pozice je v přijímání opatření týkajících se F-plynů hlavně exemplární a má inspirovat i ostatní státy k akci. A je to správná cesta – musíme si uvědomit, že ač byl SF6 v technologii zdánlivě nezastupitelný díky svým izolačním vlastnostem, jde o vysoce škodlivý emisní plyn, který způsobuje skleníkový efekt. Za posledních šestnáct let se jeho koncentrace v ovzduší téměř zdvojnásobila, a co je alarmující, jeho životnost v atmosféře je více než tisíc let! Proto musíme přijímat další výzvy ke snižování ekologické stopy i ochraně klimatu a pokračovat v našem oboru ve vývoji a výrobě nových „zelených“ a digitálních technologií,“ reaguje na novou legislativu Radomír Doležal, produktový manažer Schneider Electric.

Doležal k tématu dodává: „Naše dosavadní zkušenosti, kdy již od roku 2022 nahrazujeme v našich rozvaděčích skleníkový plyn SF6 čistým vzduchem a vakuem, jsou důkazem toho, že to jde. Inovace a udržitelnost jsou součástí DNA společnosti Schneider Electric. A tak mohu prozradit, že v letošním roce bude na trh uvedena nová generace rozvaděčů izolovaných vzduchem, která se spoléhá na ověřenou technologii GIS a klade maximální důraz na monitorování provozních stavů a vlivů pro optimalizaci sítě a snadnější údržbu.“

Společnost Schneider Electric již v minulosti podporovala návrh nových změn v politice Evropské unie na rychlejší splnění ekologických cílů.

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0