Energetický regulační úřad (ERÚ) tento týden v pátek představí cenovou regulaci dodávek plynu a elektřiny. Podle již zveřejněného návrhu, od kterého by se výsledná regulace neměla podle informací e15 zásadně měnit, podraží výrazně plyn, zatímco elektřinu čeká spíše zlevnění.
Energetický regulační úřad (ERÚ) tento týden v pátek představí cenovou regulaci dodávek plynu a elektřiny. Podle již zveřejněného návrhu, od kterého by se výsledná regulace neměla podle informací e15 zásadně měnit, podraží výrazně plyn, zatímco elektřinu čeká spíše zlevnění.
ERÚ navrhuje zvýšení cen regulované složky zhruba od dvou do šesti procent, výrazně by měly zdražit i neregulované části ceny, například v Praze za odebraný plyn až o 13 procent. Z tohoto zdražení budou profitovat hlavně společnosti Net4Gas a Gas Storage, které loni s velkým dluhem koupil stát prostřednictvím své plně ovládané firmy ČEPS.
Provozovatel plynovodů Net4Gas loni prodělal 1,7 miliardy korun, předloni přitom společnost zaznamenala zisk přes 6,2 miliardy. Net4Gas má ale celkové dluhy ve výši 33 miliard korun, z nichž 19 miliard tvoří dluhopisy. Na začátku listopadu státní společnost ČEPS, která Net4Gas ovládá, uvedla, že už letošní vyšší cenová regulace ze strany ERÚ pomohla celé skupině k zisku ve výši 20 miliard korun, a to hlavně přeceněním hodnoty majetku společnosti Net4Gas. Příští rok by si státní moloch mohl díky ještě vyšším regulovaným cenám plynu vydělat mnohem víc.
„Pořád si myslím, že Energetický regulační úřad je tu od toho, aby chránil zákazníky, ne aby maximalizoval zisky státních monopolů,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a bývalý premiér Mirek Topolánek. Podle něj se jedná o skryté zdanění energií a snahu vylepšit hospodaření zadlužené společnosti NetGas, kterou si stát pořídil. Přeprava plynu pro tuzemské zákazníky bude v příštím roce podle Teplárenského sdružení výrazně dražší než přeprava plynu přes celé území Česka do zahraničí.
Ještě v roce 2023 zaplatili zákazníci v Česku za přepravu plynu společnosti Net4Gas 2,17 miliardy korun, v letošním roce to má být 4,23 miliardy korun. Ale tím to nekončí. ERÚ chce v roce 2026 navýšit tržby společnosti Net4Gas z vnitrostátní přepravy plynu na 5,87 miliard korun a od roku 2028 na více než šest miliard korun.
„Rozhodující je zákon, který jasně stanoví, že oprávněné náklady provozovatele soustavy musí být pokryty z regulovaných plateb,“ uvedl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Navýšení plateb za provoz přepravní soustavy u odběratelů je podle něj dáno „poklesem mezinárodního tranzitu plynu tuzemskou soustavou po vypuknutí války na Ukrajině“.
Teplárenské sdružení ale kritizuje v návrhu ERÚ i takzvané motivační programy, kde jsou státní energetické monopoly odměňovány bonusem za plnění svých zákonných povinností. Podle sdružení tím právě společnost Net4Gas bude ročně inkasovat navíc stovky milionů korun, pokud nebude přeprava plynu omezena či fyzicky přerušena z jiných než zákonných důvodů.
Zdroj: E15
KOMENTÁŘE