Podporu kvůli cenám energií bude moci čerpat více velkých firem

DomůEnergie

Podporu kvůli cenám energií bude moci čerpat více velkých firem

Podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem, vláda rozšířila program na všechny sektory hospodářství.

Infotherma v Ostravě nabízí největší nabídku tepelných čerpadel i fotovoltaik
ČEZ vyzval uchazeče o stavbu v Dukovanech k podání finálních nabídek
Polský Orlen chce kompenzace za zastavení dodávek ruské ropy
Vláda posunula termín zákazu starých kotlů o dva roky na září 2024

Podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem, vláda rozšířila program na všechny sektory hospodářství.

Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podporu ale nezískají obory, u nichž se zvažuje daň z neočekávaných zisků, a podniky, na které se vztahuje zastropování cen elektřiny a plynu.

Program vznikl na základě takzvaného dočasného krizového rámce, který státům EU umožnil okamžitě podpořit podnikatele v důsledku vysokých cen energií a protiruských sankcí. Vláda jedná o jeho prodloužení do konce roku 2023. U energeticky náročných firem podle dosavadních informací bude maximální podpora činit 200 milionů korun, ostatní budou moci získat nejvýše 45 milionů korun. Na program bylo připraveno 30 miliard korun.

Podpora se dosud měla týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, ale také zemědělství, rybářství či lesnictví. „Bude moci čerpat více firem, než se původně očekávalo,“ řekl Síkela. „Rozšířili jsme sektorové vymezení programu na všechny sektory hospodářství,“ doplnil. Původně se počítalo s pomocí zhruba pro 8000 podniků.

„Mezi sektory, které nebudou z tohoto programu podporovány, patří ty, u kterých se uvažuje o zavedení daně z neočekávaných zisků, a podniky spadající do kategorie zákazníků se zastropovanými cenami elektřiny a plynu,“ vysvětlil ministr. Chystanou daň z mimořádných zisků by měly platit energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky.

Zájemci o dotace budou muset doložit provozní ztrátu, jejíž přinejmenším polovinu způsobily náklady na energie, uvedlo dříve ministerstvo průmyslu. Tyto podniky budou mít podle úřadu nárok na podporu ve výši 50 procent způsobilých nákladů, v případě některých druhů odvětví bude pomoc činit až 70 procent způsobilých nákladů.

Ostatní podniky budou mít na pomoc nárok v případě, že jejich náklady na energie vzrostou alespoň dvojnásobně. Srovnávat se bude období od 1. února do 31. prosince tohoto roku s průměrnými náklady na energie v minulém roce.

Česko bude moct využít úvěr od CEB na pomoc uprchlíkům, schválila vláda

Česko bude moct využít úvěr 400 milionů eur (9,8 miliardy korun) od Rozvojové banky Rady Evropy (CEB) na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny před ruskou agresí. Materiál ministerstva financí dnes schválila vláda. Peníze by měl stát využít ke spolufinancování nákladů na humanitární pomoc. Podle ministerstva financí schválení úvěru nebude znamenat zvýšení deficitu státního rozpočtu.

Úvěr by měl sloužit ke spolufinancování výdajů státního rozpočtu vynaložených na pomoc Ukrajincům prchajícím před válkou. „Cílem vlády je poskytnout efektivní humanitární pomoc těmto lidem, která s sebou nese i neočekávané výdaje státu vynakládané na základní životní potřeby lidí prchajících před válkou,“ uvedlo ministerstvo na svých internetových stránkách.

Podle ministerstva financí přijetí úvěru nebude znamenat prohloubení schodku státního rozpočtu, protože úvěrové zdroje nepředstavují nové rozpočtové prostředky. O výši úvěru se však zvedne státní dluh.

Zdroj: ČTK

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0